1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölge Baroları’ndan Elçi’ye tam destek
Bölge Baroları’ndan Elçi’ye tam destek

Bölge Baroları’ndan Elçi’ye tam destek

Bölge Baroları, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin düşüncelerini ifade ettiği için maruz kaldığı linç ve soruşturmaya karşı ortak tutum belirleyerek, Elçi dayanışma içinde olacaklarını duyurdu.

A+A-

Bölge Baroları, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin bir televizyon programında ifade ettiği görüşleri nedeniyle maruz kaldığı tehdit, linç ve hakkında açılan soruşturmanın kabul edilemez olduğu açıklamasında bulundu. Bölge Baroları, Elçi ile dayanışma içinde olacaklarını duyurdu.


Bölge Baroları, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin bir televizyon programında ifade ettiği görüşleri nedeniyle maruz kaldığı tehdit, linç ve hakkında açılan soruşturma ile ilgili ortak basın toplantısı düzenleyerek, Elçi’ye destek verdi. Diyarbakır Barosu’nda düzenlenen toplantıya Adıyaman, Ağrı, Batman, Bitlis, Iğdır, Kars-Ardahan, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Urfa, Dersim, Van ve Hakkari baro başkanları ile avukatlar katıldı.

Bölge baroları adına açıklamayı okuyan Van Baro Başkanı Murat Timur, Türkiye’nin neredeyse Cumhuriyet tarihi ile yaşıt ve sonuçları itibari ile en büyük meselesi olan Kürt meselesinin, esasında siyasal ama aynı zamanda hukuki ve sosyolojik yönleri olan bir mesele olduğunu belirterek, “Dolayısıyla Kürt meselesinin çözümünü bütün yönlerini dikkate almadan, bugüne kadar yapılageldiği gibi güvenlikçi anlayışlarla tarif etmenin mümkün ve gerçekçi olmayacağını düşünmekteyiz. Zira Kürt meselesinin hayattan ve rasyonaliteden kopuk yaklaşımlarla çözülemeyeceği çok acı deneyimlerle tecrübe edilmiştir” dedi.
 
‘Linç kampanyası ve soruşturma kabul edilemez’


Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları olarak öteden beri sorunun şiddetle çözülemeyeceğini, demokratik ve barışçıl yolların, çözümün tek vazgeçilmez yolu olduğunu her platforma dile getirdiklerini ifade eden Timur, “Diyarbakır Barosunun da meselenin tarifine ve çözümüne ilişkin ortaya koyduğu yaklaşımı, söylem ve tutumu hep bu yönde olmuştur. Hal böyleyken Diyarbakır Barosu Başkanı Sn. Tahir Elçi bir televizyon programında hukukçu ve insan hakları savunucusu kimliği ile ifade ettiği görüşleri nedeniyle kendisine yönelik bir linç kampanyasını ve akabinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir ceza soruşturması başlatmasını, düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı açık bir müdahale olarak değerlendirdiğimizden kabul edilemez buluyoruz.

Kaldı ki, böyle ağır bir toplumsal meselenin belli kavramlara hapsedilemeyeceği ve bu ifade biçimleriyle meselenin sağlıklı çözümünün mümkün olmayacağını ifade etmek isteriz. Bu meseleyle ilgili görüş ve ifadelerin ceza soruşturmalarına konu edilerek özgürce tartışılmasının engellenmesi sorunun çözümsüzlüğünü daha da derinleştirmektedir” dedi.
 
 Timur açıklamanın sonunda şunları söyledi: “İfade özgürlüğünün ölçüsü toplumsal hassasiyetler değil, demokratik değerlerdir. Bu konudaki ilkesel tutumumuz gereği biz adı geçen barolar olarak Diyarbakır Barosu ve Sayın Tahir Elçi ile dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtmek isteriz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler