1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bodrum'dan Diyarbakır'a 'Barış Yürüyüşü'
Bodrum'dan Diyarbakır'a 'Barış Yürüyüşü'

Bodrum'dan Diyarbakır'a 'Barış Yürüyüşü'

Güneydoğu'da devam eden çatışmalar ve sokağa çıkma yasaklarına karşı Batı'daki sessizlik de her geçen yerini hareketliliğe bırakıyor.

A+A-

DİHA'nın haberine göre, sessizliğe karşı harekete geçen kentlerden biri de Muğla oldu. Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir araya gelen ve kendilerini "Barış Gönüllüleri" olarak tanıtan bir grup, katliamlara karşı Ege'den sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır'ın Sur ilçesine yürüyüş gerçekleştirecek.

Bodrum Barış Gönüllüleri'nin organize ettiği "Barışa Yürüyorum" eylemine Bodrum dışında bulunan il ve ilçeler de destek verecek.  

Hedef yeni yılda Diyarbakır'da olmak "Ben savaş istemiyorum.

Barış içinde yaşamak en doğal hakkım" şiarıyla eylemlerini duyuran barış gönüllülerinin hedefi ise, yeni yılda Diyarbakır'da olmak. 27 Aralık'ta Bodrum Belediye Meydanı'nda başlayacak yürüyüşün ilk durağı Muğla merkez olacak.

Muğla'da yürüyüşe Ege Bölgesi'nde bulunan diğer il ve ilçedeki gönüllüler de destek verecek. Ege dışındaki illerden gelen katılımcılar ise, yürüyüşün ikinci durağı Ankara'da dahil olacak.

Yürüyüş Adana, Antep, Urfa ve Diyarbakır güzergahıyla sürecek.  'Batı'nın sessizliğine karşı bir yürüyüş olacak' Yürüyüş hakkında bilgi veren Barış Gönüllüleri'nden Feyza Taner, yürüyüşlerinin Batı'nın sessizliğine karşı bir haykırış olarak gerçekleştireceklerini söyledi.

Taner, bölgede yaşanan olaylara karşı Batı'nın sessizliğinden rahatsız oldukları için böyle bir yürüyüşü organize ettiklerini belirterek, yürüyüşte sadece "Barışa yürüyorum" yazılı beyaz önlüklerinin giyileceğini dile getirdi.

 'Buradaki rahatımdan huzursuzum'

Savaşın batıda hissedilmediğini söyleyen Taner, "Burada evlerimiz basılmıyor ama bölgedeki evlerin basılmasına umursamazlıkla yaklaşmamalıyız. Aslında ben buradaki rahatımdan huzursuzum. Herkes, orada yaşananlara ses olmak için bu yürüyüşe katılmalıdır" dedi.  

Kaynak :  DİHA

HABERE YORUM KAT