1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BM'den PYD'ye resmi davet
BM'den PYD'ye resmi davet

BM'den PYD'ye resmi davet

Ankara'nın yoğun çabalarına rağmen PYD lideri Müslim, müzakere masasında yer alacak. Cenevre'de bulunan Müslim’e BM’nin resmi davetinin bugün yazılı olarak iletildi.

A+A-

Türkiye’nin, Suriye’de çözüm ilgili müzakere masasında olmasını istemediği, Rusya’nın ise katılması konusunda ısrarcı olduğu PYD’ye, Birleşmiş Milletler tarafından resmi davet yapıldı. Rus Sputnik ajansı, görüşmelerin gerçekleştirileceği Cenevre kentinde bulunan PYD Eş Başkanı Salih Müslim’e BM’nin resmi davetinin bugün yazılı olarak iletildiğini duyurdu. Salih Müslim’in yanı sıra PYD Avrupa Temsilcisi Abdülselam Mustafa da görüşmelere davet edildi.

Sputnik'ten Elif Örnek'in haberine göre, Demokratik Suriye Meclisi’nden (DSM) eş başkanlar Heysem Menna ile İlham Ehmed ve Renda Qisîs de resmi davet aldı.

PYD’nin, Demokratik Suriye Meclisi çatısı altında mı, yoksa tek başına mı müzakere masasına oturacağı son ana kadar netlik kazanmadı. Dün ulaşılan kaynaklar, Mistura’nın sözcüsünün önceki gün Müslim ile görüşerek “İsminiz çekin. O zaman sorun ortadan kalkabilir” dediğini ancak PYD liderinin müzakere masasına kendisinin oturacağına dair bir şart öne sürmediğini hatırlatarak öneriyi reddettiğini aktarmışlardı.

TÜRKİYE BOYKOT EDECEK Mİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada “PYD’nin masada yeri olmadığını” savunarak “PYD illa barış masasına oturacaksa yakışan yer rejimin yanıdır” ifadelerini kullanmıştı. ABD’de yayımlanan Foreign Policy dergisi de PYD’nin davet edilmesi halinde, Ankara yönetiminin Cenevre’de yapılacak görüşmeleri boykot edebileceğini yazmıştı. (Cumhuriyet)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler