1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. BM: GAZZE'DEKİ FAKİRLİK GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR
BM: GAZZE'DEKİ FAKİRLİK GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR

BM: GAZZE'DEKİ FAKİRLİK GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR

Birleşmiş Milletler, Filistin'in Hamas Kontrolü Altındaki Gazze Bölgesinde Fakirliğin, Eşi Görüşmemiş Derecede Kötüleştiğini Bildirdi. BM Yardım ve Çalışma Örgütü (Unrwa) Tarafından Hazırlanan Bir Raporda Gazze'ye Vaat Edilen Yardımların Durduğu ve Halkın

A+A-

Birleşmiş Milletler, Filistin'in Hamas kontrolü altındaki Gazze bölgesinde fakirliğin, eşi görüşmemiş derecede kötüleştiğini bildirdi. BM Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) tarafından hazırlanan bir raporda Gazze'ye vaat edilen yardımların durduğu ve halkın yarısından fazlasının fakirlik seviyesinin altında olduğu belirtildi. Raporda "İnsani yardımlara rağmen Gazze'de 2007 yılında tüketim açısından fakirlik seviyesinin altına düşen hanelerin sayısı yüzde 51,8'e yükselmiştir" denildi. Ancak raporda Filistin'in Batı Şeria kısmında ise fakirlik düzeyinde bir iyileşme olduğu ve bir önceki yıl yüzde 19,1 olan aynı oranın 2007 yılında yüzde 5 oranında düştüğü kaydedildi.

Raporda Batı Şeria'daki bu gelişmede, Filistin Otoritesi üzerindeki ambargonun kaldırılmasının büyük etkisi olduğu dile getirildi. İsrail, 2005'te çekilmiş olmasına rağmen hala Gazze'ye ekonomi ve güvenlik alanlarında ambargo uyguluyor. İsrail, kısıtlamalarının Gazze'nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas'a yönelik olduğunu savunuyor.

Filistin Merkez İstatistik Bürosu'ndan alınan rakamlar ışığında hazırlanan UNRWA raporunda tüm Filistin topraklarındaki işsizlik oranının 2007'de de yüksek kaldığı belirtildi. Raporda yüzde 29,5 olan bu oranın, 2007 yılı için dünyadaki en yüksek oranı olduğu kaydedildi. Raporda ayrıca işsizlik oranının 2007 yılında Temmuz ve Aralık ayları arasında "yüzde 45,3 gibi daha önce görülmemiş bir rakama" ulaştığı kaydedildi. Bu oranın da bölge ortalamasını ikiye katladığı ifade edildi.

15 ve 27 yaş arasındaki Filistinlilerin iş bulma şansının çok düşük olduğuna değinildiği raporda "Eğer gençleri ekonomik gelecekten, umutlarından yoksun bırakırsanız, geriye ne kalır? Gazze kapılarını açmaktan başka bu umutsuzluğu ve ekonomik sefaleti nasıl önleyebilirsiniz?" denildi.

Raporda özellikle Gazze'de özel sektörde iş bulunduğunu, bu özel sektörün ise Hamas tarafından organize edilen işler olduğuna da değinildi. Ancak hem kamuda hem de özel sektördeki yatırım eksikliğinin, orta vadeden uzun vadeye doğru iş fırsatlarının azalmasına sebep olacağı kaydedildi.

FİLİSTİN OTORİTESİ: BAĞIŞLAR GELMEDİĞİNDEN MALİ KRİZ İÇİNDEYİZ

Öte yandan bugün bir açıklama yapan Filistin Otoritesi'den (FO) yapılan, bağışçıların vaat ettikleri miktarları göndermemelerinden dolayı yönetimin bütçe kriziyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Filistin Planlama Bakanı Samir Abdullah, bütçedeki eksiklikten dolayı 150 bin kamu çalışanının Temmuz ayı maaşlarının verilemediğini söyledi. Batı Şeria ve Gazze halkının üçte biri, devlet memuru olarak çalışıyor ve FO'dan maaş alıyor.

Uluslar arası kamuoyu, 3 yıllık bir süre için FO'ya 7,7 milyar dolarlık yardım vaadinde bulunmuştu. Filistin Otoritesi Başbakanı Salem Fayyad ise özellikle Arap ülkelerinin bu yardımları söz verdikleri miktarlarda yapmadıklarını söyledi.