1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Bizler kadını senede bir gün değil her gün hatırlarız'
'Bizler kadını senede bir gün değil her gün hatırlarız'

'Bizler kadını senede bir gün değil her gün hatırlarız'

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, yazılı bir mesaj yayımlayarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladı.

A+A-
Aksoy, mesajında toplum olarak kadını senede bir gün değil her gün hatırlayan bir anlayışa sahip olunduğunu söyledi.
 
8 Mart'ın, 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun, evrensel insan haklarının ayrılmaz ve vazgeçilmez bir parçası olan kadın haklarının sağlanması yolunda “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul ettiğini hatırlatan Vali Aksoy, bu temelde tüm dünya gibi Türkiye'de de bugünün aynı ad ve önemle kutlandığını vurguladı.
 
Mesajında “Bizler milletçe, her zaman kadınları baş tacı etmiş, onlara büyük değer vermiş bir medeniyetin mirasçıları ve böyle bir milletin mensuplarıyız. Bizler kadınlarımızın senenin sadece bir günü değil, her günü hatırlanarak, onlara gereken değerin vermesi gerektiğini düşünen bir toplumun fertleriyiz” diyen Aksoy, “Milli Mücadelede cephede savaşan Mehmetçiğe mermi taşıyan ve cephenin gerisinde yaralanan askerlerimize hemşirelik yapan kadınlarımızın eşsiz fedakârlıklarıyla ve destekleriyle kazanılan bir Kurtuluş Savaşı sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti, kadın hakları konusunda öncü bir konuma sahiptir. Kadınların, siyasal, sosyal ve ekonomik haklarını elde edebilmek için başlattıkları mücadele henüz hiçbir ülkede sonuç vermemişken Türkiye, kadına seçme ve seçilme hakkı veren öncü ülkelerden biri olmuştur” ifadelerini kullandı.
 
Kadınların toplumsal ve siyasal yaşama etkin katılımının, gelişmişliğin ve çağdaşlığın önemli göstergelerinden biri olduğuna dikkat çeken Aksoy “Siyasi, sosyal ve ekonomik hayata giderek daha çok katılan kadınlarımız böylece ülkenin aydınlık geleceğinin şekillenmesine de katkı sağlayacaktır.
 
Dünden bugüne toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer alan, her şartta fedakârlıklarını esirgemeyen, kültürel, ekonomik ve siyasi hayatta hak ettikleri yeri alacakları bir dünya temennisiyle,bütün kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum” dedi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT