1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bizler Hz. Muhammed (sav)'in kardeşleriyiz
Bizler Hz. Muhammed (sav)'in kardeşleriyiz

Bizler Hz. Muhammed (sav)'in kardeşleriyiz

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır'a bağlı Kaldırım (Şadiy) köyünde bu yıl ilk kez kutlu doğum etkinliği düzenledi. Etkinlikte Hz. Muhammedi sevmenin kurtuluşa ermek olduğu vurgusu yapıldı.

A+A-

Peygamber Sevdalıları Platformu'na üye derneklerden Köy-Der Diyarbakır'a bağlı Kaldırım (Şadiy) köyünde bu yıl ilk kez kutlu doğum etkinliği düzenledi.

Katılımın yoğun olduğu etkinlikte bayan katılımcıların çoğunlukta olduğu dikkatlerden kaçmadı. Ahmet Hocanın okuduğu Kur'an tilavetiyle başlayan program, okunan Kürtçe Mewlid ile devam etti. Okunan Mewlid'in ardından Kürtçe konuşma yapan Molla Münir Şanlı Hoca, " Peygamberi seven insanların ahrette peygambere komşu olacağını" vurguladı.

Resulullahı sevmek kurtuluş demektir

Allah ve Resulünü sevmenin insanlar için bir kurtuluş reçetesi olduğunu ifade eden Şanlı, "Biz peygamberi seversek kıyamette ona komşu olur ve kurtuluşa erenlerden oluruz. Çünkü peygamberi sevmek İslamı sevmektir. Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır: Ahir zamanda din ateşten gömlek olacak, bu gömleği yani dini tutana 100 şehid sevabı vardır. Buradan anlaşılacağı üzere Allah ve resulünü sevmek kurtuluşa ermekle eşdeğerdir" şeklinde konuştu.

Bizler Hz. Muhammed (sav)'in kardeşleriyiz

Resulullahın biz Müslümanları kardeşi gibi gördüğünü belirten Şanlı, "Bu şeref kimseye verilmedi. Bu kardeşlik bizlere hayırlı olsun. Bu kardeşliğin bedeli sadece dil ile Allah resulünü seviyoruz demekle olmaz kalp ile bunu tasdik etmek gerekir. Biz Resulün izinden gidersek Allah bizi cennetine koyar" dedi.

Allah resulü âlemlere rahmettir

Hz. Muhammed (sav)' in herkese bir rahmet olduğunu vurgulayan Şanlı, "Kâfirlere bile rahmet olan Hz. Muhammed (sav) insanlığın kurtuluş reçetesidir. Onu (sav) çok iyi tanımak lazım. Bizde buradan seslenerek diyoruz ki, biz resulün izinden ayrılmayacağız inşallah" ifadelerini kullandı.

'Hz. Muhammed (sav)'i sevmek bedel ister'

Hz. Muhammed (sav)'i sevmek bedel ister diyen Şanlı, "Sahabeler her şeylerini Allah Resulüne feda ederdiler. Bizde o sahabelerin izinde gidebilmeli en sevdiklerimizi o resulün yoluna feda edebilmeliyiz" dedi.

Resulullahı misafir edecek azığımız var mı?

Şanlı son olarak, " Resulullah bugün bize misafir olsa ne kadar hazırlıklıyız? Onu (sav) evimizin içine davet edebilecek hazırlığımız var mı? Bütün bunları yapabilmek için önce kendimizi sonrada evimizi maddi manevi kirlerden arındırmalıyız" şeklinde ifade etti.

Etkinlik, Grup Vuslat İlahi Grubu ve kız çocuklarından oluşan ilahi grubu tarafından Peygamber Efendimiz (sav) 'e ithaf edilen ezgi ve ilahilerin seslendirilmesinin ardından, Molla Kerbala Hocanın okuduğu dua ile sona erdi.

 

 

(M.Sait Adiyaman, Mehmet Bozdaş - İLKHA)

HABERE YORUM KAT