1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Bizim geleceğimizde ölünün arkasından konuşulmaz'
'Bizim geleceğimizde ölünün arkasından konuşulmaz'

'Bizim geleceğimizde ölünün arkasından konuşulmaz'

DİYARBAKIR- Kalkınma Bakanı ve AK Parti Diyarbakır 1. sıra milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, hayatını kaybeden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ölümünü değerlendirirken, Türkiye'nin darbelerden çok çektiğini, 12 Eylül'de çok acılar yaşadığını belirterek, “

A+A-
Kalkınma Bakanı ve AK Parti Diyarbakır 1. sıra milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, Yenişehir ilçesinde bulunan Ofis alt geçit çarşısı ile Ekinciler Caddesi'nde bulunan esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntıları dinledi.
 
 
AK Parti Diyarbakır milletvekili adayı Alaattin Parlak ve İl Başkanı Muhammed Dara Akar ile birlikte esnaf ziyareti yapan Bakan Yılmaz, girdiği iş yerlerinde esnafa bol kazançlar temennisinde bulunda. Esnaf ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, bir gazetecinin '7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ölümünü nasıl değerlendiriyorsunuz?' şeklindeki sorusuna yanıt verdi. Bakan Yılmaz, “Eski cumhurbaşkanlarımızdan 12 Eylül darbesini yapan general vefat etti.
 
 
Bizim geleneğimizde ölünün arkasından kötü konuşulmaz. Allah rahmet etsin diyoruz. Bu bir dönem, bu vesile ile tekrar hatırlanmış oldu. 12 Eylül çok acılar yaşadı bu memleket, onları hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Allah bir daha memleketimize öyle günler yaşatmasın diyoruz. Maalesef Türkiye geçmişte darbelerden çok çekti, çok bedeller ödedi. Şimdi çok şükür Türkiye bunları geride bırakmış bir ülke” diye konuştu.
 
“KENAN EVREN ÖLDÜ AMA 12 EYLÜL ANAYASASI HALA YÜRÜRLÜKTE”
 
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kenan Evren tarafından yapılan 1982 Anayasası'nın hala yürürlükte olduğunu ve bunu da 7 Haziran seçimlerinden sonra topyekün değiştireceklerini söyledi. Bakan Yılmaz, “Ancak şunu da söylemek zorundayım, Kenan Evren öldü ama 12 Eylül Anayasası birçok defa değiştirilmiş olmasına rağmen hala yürürlükte. İnşallah 7 Haziran seçimlerinden sonra bu anayasayı da topyekün değiştirerek yeni sivil, özgürlükçü bir anayasa yaparak o devri tamamen kapatmayı da Cenabı Allah nasip etsin. Ülkemiz o günlere dönmemeli. Her geçen gün daha ileriye gitmeliyiz. Biz geçmişe bir intikamcı mantıkla değil, ibret alıcı mantıkla bakmak durumundayız.
 
 
Geçmişin eksiklerinden, hatalarından dersler çıkarmak ve geleceğimizi bu zemin üzerinden inşa etmek durumundayız. Türkiye artık doğrultusunu belirlemiş bir ülkedir, her geçen yıl, her geçen gün daha demokratik, daha özgürlükçü, ekonomisi daha güçlü bir ülke olacağız inşallah. Bu vesile ile bütün bu demokratikleşme süreçlerine katkıda bulunmuşlara da yürekten teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
(NV-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT