1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bizi bu geceye bizi kavuşturan Allah’a hamdolsun'
Bizi bu geceye bizi kavuşturan Allah’a hamdolsun'

Bizi bu geceye bizi kavuşturan Allah’a hamdolsun'

Diyarbakır’ın ilçelerinde Kadir Gecesi’ni ihya etmek isteyen halk, gece dolayısıyla program düzenlenen camileri doldurdu.

A+A-

Diyarbakır’ın Ergani, Çınar ve Silvan ilçelerinde bulunan camilere akın ederek Kadir gecesini ihya eden Diyarbakırlılar, sahura kadar camilerde kalarak ibadet etti, ümmetin üzerindeki bela ve musibetin giderilmesi için dua etti.


Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olarak nitelendirilen ve Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu gece olarak belirtilen Kadir gecesini ihya etmek isteyen Müslümanlar camilere akın etti.
Diyarbakır merkezde olduğu gibi ilçelerinde de Müslümanlar camileri doldurarak sabah namazına kadar ibadet edip ümmetin içinde bulunduğu bela ve musibetlerden kurtulması için dualarda bulundu.


Ergani’de Kadir Gecesi


Yatsı namazı sonrası Ergani TOKİ camiinde bir araya gelen Müslümanlar sahur vaktine kadar camide itikafa girerek Kadir Gecesini ihya ettiler.


Çokça Kur’an okuyarak, namaz kılarak ve dua ederek Kadir Gecesini ihya eden Müslümanlar, bin aydan daha hayırlı bir Kadir Gecesi’ne daha kendilerini ulaştırdığı için Allah’a çokça şükür ettiklerini ve bu geceyi bir fırsat olarak değerlendirerek ibadet ettiklerini belirttiler.


Çınar’da Kadir Gecesi


Kadir Gecesi’nin en güzel şekilde idrak edildiği Diyarbakır’ın ilçelerinden biri de Çınar ilçesiydi.


Akşam iftar ettikten sonra camileri doldurmaya başlayan Çınarlılar, camileri adeta doldurup taşırdı.


Kadir Gecesi dolayısıyla program düzenlenen camilerden Cumhuriyet mahallesinde bulunan Dörtyol Camiine akın eden vatandaşlar, Kadir Gecesi ihya etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.


Kılınan teravih namazı sonrası cemaat, İslam Ümmetinin içinde bulunduğu acı durumdan kurtulma için yapılan dualara hep bir ağızdan âmin diyerek iştirak etti.


Gecenin anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Abdullah Tekgül hoca,  hiçbir Müslüman’ın bu geceyi mahrum bir şekilde geçirmemesi gerektiğini belirterek, “Her Müslüman bu gecenin bereketinden faydalanmalı. Allah bu geceyi zulüm ve işgal altındaki İslam coğrafyalarının kurtuluşuna vesile kılsın.“ dedi.


Silvan'da Kadir Gecesi


Silvan'da da halk Selahaddin’i Eyyubi Camiinde Silvan Müftülüğü tarafından düzenlenen programda bir araya gelerek Kadir Gecesini ihya etmek için geceyi ibadet ve dua ile geçirdi.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program ilahi ve Mevlidi şerif okunması ile devam etti.


Günün anlam  ve önemine binaen bir konuşma yapan Silvan ilçe Müftüsü Hüseyin Özdemir, Kadir Gecesi’nin, hayatın merkezinde bulunan Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı gece olduğunu belirterek, ”Yaşamın gelgitleri arasında idrak edilen her Ramazan ayı ve içinde bulunan bin geceye eşdeğer Kadir Gecesi bugüne kadar Allah’la buluşma ve bağışlanma vesilesine dönüştürememiş her Mümin’in kendisi için yepyeni ama belki tekrarı gelmeyecek son fırsat olarak görmeli ve ona göre değerlendirilmelidir.” tavsiyesinde bulundu.
Programlar günün geç saatlerine kadar devam etti

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler