1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Bize düşen AKP'yi iktidar yapmamaktır'
'Bize düşen AKP'yi iktidar yapmamaktır'

'Bize düşen AKP'yi iktidar yapmamaktır'

HDP'li adayların seçim çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor.

A+A-
Ev ve esnaf gezileri ile büro açılışlarında seçmeni ile bir araya gelen adaylar, HDP'ye destek istiyor. Köy ziyaretlerinde bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan, "Bu seçim, Kürt halkının parlamentoda temsilinin önüne geçilmesi için konulmuş yüzde on barajının aşıldığı seçim olacaktır. Ayrıca bize düşen AKP'yi tek başına iktidar yapmamaktır" dedi.
 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan Çınar'a bağlı Kubêşi (Çeltikaltı), Aywerî (Ayveri), Xecîta (Sevindik), Keldizkê (Beneklitaş), Cobînî (Karaçevre), Qûlya (Ovabağ), Kufrî (İnanöz), Qelecuxa (Dişlibaşak), Husuka (Çömçeli) ve Çapenya (Leblebitaş) köylerini ziyaret etti. DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Çınar Belediyesi eşbaşkanları ile HDP ve DBP'li yöneticilerin de aralarında bulunduğu heyet, gittikleri köylerde alkış ve sloganlarla karşılandı.
 
 
'Bu seçim barajın aşılacağı seçim olacak'
 
 
Ziyaretlerde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan, "Bu seçim, Kürt halkının parlamentoda temsilinin önüne geçilmesi için konulmuş yüzde on barajının aşıldığı seçim olacaktır. Ayrıca bize düşen AKP'yi tek başına iktidar yaptırmamaktır. Bu seçimlerdeki üçüncü hedefimiz ise Başkanlık sistemi ile tam bir diktatör olmak isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı engellemektir" dedi.
 
 
HDP Urfa Milletvekili Adayı Osman Baydemir ise partisinin seçim çalışmalarına katılmak amacıyla Adıyaman'a gitti.
 
 
Baydemir önce Börgenek Köyü'nü ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada, "HDP'nin içerisinde yer alacağı parlamento ancak barışı inşa edebilir. HDP'nin içerisinde yer alacağı bir parlamento ancak AKP'nin de kendi içerisinde demokrasiyi içselleştirmesine katkı sağlayacaktır. HDP'nin içerisinde yer alacağı bir parlamentoda Sayın Davutoğlu eğer başbakan olursa, başbakanlığını yapabilecektir. Çünkü şu anda başbakanın da başbakanlığını yapmasına izin vermeyen bir siyasi akıl var" dedi.
 
 
Demokrasilerde en büyük şiddetin seçim barajı olduğunu ifade eden Baydemir, "12 Eylül rejiminin inşa ettiği barajın bariyerliğini AKP hükümeti yaptı. AKP hükümeti direnmeseydi şu anda Türkiye'de baraj diye bir şey olmayacaktı" diye konuştu.
 
 
'AKP neden barajı kaldırmadı'
 
 
Adıyaman İl Örgütü'nü ziyaret eden Baydemir ardından HDP Adıyaman milletvekili adayları Behçet Yıldırım, Ferhat Temel, Ayten Yılmaz, Birsen Tunç, Yasin Tahta ve HDP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Ali Alataş ile birlikte şehir merkezindeki esnafı ziyaret ederek destek istedi.
 
Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Osman Baydemir, "Sayın başbakana bir çağrım var; eğer legal demokratik siyasete inanıyorsa, o zaman demokrasiye de inanıyordur. Demokrasiye inanıyorsa, demokraside en büyük şiddet yüzde 10 barajıdır. Askeri cunta uygulaması olan yüzde 10 barajını sayın başbakan ve hükümeti neden kaldırmadı? Sayın başbakanın her şeyden önce cevaplaması gereken soru budur" diye konuştu.
 
Baydemir ve beraberindekiler daha sonra Kahta İlçesi'ne geçerek buradaki mitinge katıldı. HDP'lileri büyük bir kalabalık karşıladı.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT