1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Bizce ikinci aşama başladı”
“Bizce ikinci aşama başladı”

“Bizce ikinci aşama başladı”

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bir yandan geri çekilmenin sürdüğünü belirterek, “ Bizce ikinci aşamanın başlamıştır. Bu bir tartışma sürecidir. İkinci aşamanın başlangıcı zaten tartışma sürecidir. Biz görüşüyoruz, hükümet kendi çalışmalarını, hazırlı

A+A-

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'da Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmeden ilginç bir detay aktardı. Demirtaş, Öcalan'ın sürecin selameti açısından sağlığıyla ilgili endişeler taşıdığını ifade etti.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis'te bir grup gazeteciyle biraraya gelerek çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, örgütün çekilmesine yönelik tartışmalara açıklık getirdi.

“İkinci aşama başladı”

Demirtaşi, “Bizce ikinci aşama başladı. Bu bir tartışma süreci. İkinci aşamanın başlangıcı zaten tartışma sürecidir. Pat diye reformlar yapılmayabilir. Şimdi tartışılıyor, görüşülüyor. Biz görüşüyoruz, hükümet kendi çalışmalarını, hazırlıklarını yapıyor. Bir yandan geri çekilme de sürüyor. Bunun takvimini kimse veremiyor. Yüzde yüz dediğimiz; tam yüzde yüz çekilme haftaya da bitebilir, 15 gün sonra da bitebilir. Biz bilmiyoruz, ne kadar sürer. PKK'nın da bunu tam olarak hesaplayabildiğini düşünmüyorum, ama tamamı şu an hareket halinde. Bütün gruplar belli bir sistematik dahlinde çekiliyor. Hangi grup coğrafik şartlardan nasıl etkilenecek, belli bir program yapıyorlar, hepsi aynı anda çekilmiyorlar ki. Biri gelip diğer gruba katılıyor, öbür grup kalıyor birkaç gün, lojistiğini sağlıyor. Günlerce yürüyorlar. Ama onlar ne kadar planlanmış bilmiyorum. Şu tarih, yüzde yüz kesin çıkış tamamlanır diyemiyorum. PKK'den öyle bir şey almadık. Ama çok büyük oranda kendilerinin çıkış yaptığını söylüyorlar”

'Çat diye ölürsem'

Öcalan ile İmralı'da yaptıkları görüşmeden bir detay aktaran Demirtaş şunları söyledi:

“Öcalan, 'Sürecin merkezinde ben varım, çağrıyı ben yaptım, ben başlattım. Bu süreç selamete ulaşmadan benim burda çat diye kalbim dursa süreç ne olacak?' diye kendisi soruyordu. Bazen diyordu 'bu soruyu kendime soruyorum, dolayısıyla sağlığımla ilgili dile getirdiğim şeyler, benim kişisel kaygılarım değil, doğru anlaşılsın, hükümete de mesaj verirken hep böyle veriyorum' dedi.”

HABERE YORUM KAT