1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Biyonik kulakla artık duyabiliyor
Biyonik kulakla artık duyabiliyor

Biyonik kulakla artık duyabiliyor

DİYARBAKIR - Suriye'de yaşayan Mohammad ailesi, çocukları Masud'un doğumundan iki yıl sonra seslerine tepki vermediklerini fark etti.

A+A-
Oğullarının işitme engelli olduğunu öğrenen aile, büyük bir umutsuzluk ve şok yaşadı. Diyarbakır'da tedavi altına alınan Masud, 3 saatlik bir ameliyatın ardından 5 yıl sonra ilk kez duymaya başladı. 
 
3 yıl boyunca çocuklarının yeniden duyabilmesi için çare arayan Mohammad ailesi, Suriye'de başlayan iç savaştan kaçarak Irak'a yerleşti. Burada bir sağlık merkezinde aileye, doğuştan işitme engellilerin yeniden duymasını sağlayacak biyonik kulak olarak bilinen “Koklear Implant” bilgisi verildi. Aile, çocuklarını sağlığına kavuşturacak olan ameliyatı Memorial Dicle Hastanesi'nde yaptırabileceklerini öğrendi. 5 yaşındaki Masud, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Ediz Yorgancılar tarafından Koklear implant programına alındı ve 3 saatlik bir ameliyatın ardından 5 yıl sonra ilk kez duymaya başladı.
 
Oğullarının 5 yıllık sessizliğinin sona ermesi ile büyük bir mutluluk yaşayan baba Hasan Mohammad, oğlunun verdiği ilk tepkiyi asla unutmayacağını söyledi. Oğullarının duymadığını çok geç fark ettiklerini dile getiren Mohammad, “Suriye'deki doktor oğlumun bir daha duyamayacağını söylemişti. Biz oradaki savaş ortamından kaçarak Irak'a yerleştik. Burada da oğlumuzun sorununa sabırla çare bulmak için uğraştık. Bu sağlık merkezlerinden birinde Koklear implant'ın doğuştan işitme engeli olanlara yeniden duyma yetisi kazandırdığını öğrendik. Sonra bunun da Türkiye'de Diyarbakır'da uygulandığını söylediklerinde oğlumuzu ameliyat ettirmeye karar verdik” diye konuştu.
 
"İLK KEZ BABA DEDİ"
 
Masud Mohammad'in geçirdiği 3 saatlik ameliyat sonrası yeniden sağlığına kavuştuğunu ve ilk tepkisini de kendisine verdiğini anlatan baba, “Oğlum savaşın ortasında kalan Suriye halkının çığlığını ve atılan bomba seslerini neyse ki duymadan büyüdü. Doğuştan işitme engelliydi ve buna çok üzülmüştük ancak o sesleri duymayışı belki de bizim için hastalığın en sevindirici yönü olmuştu. Masur ameliyattan sonra yavaş yavaş duymaya başladı. Bu dönemde de ilk söylediği söz “baba” oldu. Bu benim için anlatılamaz bir mutluluk. Ailece yeniden doğduğumuzu hissettik. Doktorumuza ve tüm hastane personeline çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“İŞİTME KAYIPLARI ERKEN DÖNEMDE BELİRLENMELİ”
 
Türkiye'de ve dünyada her 1000-2000 kişiden birinin işitme kaybı ile dünyaya gediğini söyleyen Doç. Dr. Ediz Yorgancılar, “Çoğunun nedeni tam olarak bilinmeyen işitme kayıpları erken dönemde belirlenemediğinde, tedavi edilmesi zorlaşıyor. İşitme engelliler için devrim niteliğinde olan biyonik kulak yani koklear implant, diğerlerinden farklı olarak sesi önce elektrik enerjisine çevirip frekanslara bölüyor.
 
Ardından sıralı bir elektrot zinciri vasıtasıyla iç kulaktaki sinir hücrelerine gönderiyor. Koklear implant programının uygulanmasına ne kadar erken başlanırsa, sonuç o kadar başarılı olur. Hastamız Masud Mohammad'ın yaşı da uygun olduğu için kendisini koklear implant programına alındı. Biyonik kulağı 3 saatlik bir ameliyatla Mohammad'ın kulağına yerleştirdik. Ancak her şey ameliyatla bitmiyor. Ameliyattan sonra çok iyi bir rehabilitasyon süreci geçirmesi gerekli” dedi.
 
“SAĞIR VE DİLSİZ KAVRAMI YANLIŞ”
 
Yorgancılar, toplumda, işitme kaybı olanların dilsiz olduğu ve bu durumun tedavisinin olmadığı yönünde yanlış bir inanış bulunduğuna da dikkat çekerek, “Erken dönemde yakalanan işitme kayıpları araştırıldıktan sonra uygun çözüm seçeneği planlanarak, çocuğun duyma ve konuşma yeteneği kazanması sağlanabilir.
 
İşitme kayıplarında, günümüzde kullanılan ve sonuçları diğer tedavilere kıyasla çok başarılı olan biyonik kulak yani koklear implant sayesinde, hastalar günlük yaşamdan kendilerini soyutlamadan sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürmektedir. Ameliyat ile kulak içerisine yerleştirilen biyonik kulak, çocukların sosyal yaşamlarında herhangi bir sıkıntı çekmeden topluma kazandırılmalarını sağlar” diye konuştu.
 
BİYONİK KULAK SAYESİNDE MÜZİSYEN OLMA ŞANSI
 
Hastanın kulağına biyonik kulak yerleştirildikten sonra rehabilitasyon çalışmaları başlatılmasının ameliyat kadar önemli olduğunu vurgulayan Yorgancılar, “Başlanan rehabilitasyonun süresi implant takılan kişinin göstereceği ilgiye ve ebeveynlerin yaklaşımına göre değişmektedir. Rehabilitasyondaki temel amaç hastanın kaybedilen veya hiç olmayan işitsel özelliklerini geri kazandırmaktır.
 
Tabi ki hastanın bu süreçteki en önemli destekçisi ailesi ve çevresidir. İşitme kaybı ile dünyaya gelen çocuklar, biyonik kulak sayesinde müzisyen olma şansına bile sahiptir. Hastamız Masud Mohamad'ta ileride tercih ederse, müzisyen olabilme şansı bulunmaktadır” şeklinde konuştu.
 
(ÜN-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT