1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bitmeyen çığlık 271'nci haftada
Bitmeyen çığlık 271'nci haftada

Bitmeyen çığlık 271'nci haftada

Diyarbakır'da İHD ve kayıp yakınları bu hafta da kaybedilen yakınlarının akıbetini sorarak, faillerin yargılanmasını istedi,Diyarbakır'da kaybedilen Gazeteci Yaşar Parlak'ın akıbetini soran kayıp yakınları, faillerin yargılanmasını istedi

A+A-

Diyarbakır'da İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganı ile her hafta düzenledikleri oturma eylemlerinin 271′incisini Koşuyolu Yaşam Hakkı önünde gerçekleştirdi.

Çok sayıda kayıp yakınının katıldığı açıklamada konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, insan hakları mücadelesine inanan insanlar olarak demokrasi ve özgürlük mücadelesinden asla taviz vermeyeceklerini söyledi. Konuşmasında İran rejimi tarafından idam edilerek katledilen Kürt siyasetçi Simko Xurşid'in durumuna dikkat çeken Bilici, dini referans alan rejimlerin ellerini vicdanlarına koyarak vicdan muhasebesi yapmasını istedi.

Yargılandığı 'KCK' davası kapsaında tahliye edilmesi sonrası bu haftaki eyleme
İHD Diyarbakır Şubesi eski Başkanı Muharrem Erbey de katıldı. Kürt halkı üzerindeki baskılara dikkat çeken Erbey, “Her türlü tutuklama ve baskılar karşısında mücadele çıtamızı gün geçtikçe yükselteceğiz. Hiç kimse kayıp ailelerinin mücadelesini yalnızlaştıramaz” dedi.

'Babam direnerek hakların savaşçısı oldu'

Bu haftaki oturma eyleminde, 18 Ağustos 2004 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Selahaddin Eyyûbi Camisi'nin banklarında otururken ensesine sıkılan kurşunla yaşamını yitiren Gazeteci Yaşar Parlak'ın akıbeti soruldu. Parlak'ın oğlu Ferhat Parlak, babasının yaşamı boyuca halkların özgürlüğü için mücadele ettiğine dikkat çekerek, “Babam karanlık yıllar olarak tabir ettiğimiz 90′lı yıllarda korkusuzca direnerek halkların savaşçısı oldu” ifadelerini kullandı.

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ve dönemin Hürriyet Gazetesi başyazarı ve şuan CHP Milletvekili olan Oktay Ekşi hakkında, 28 Şubat 2012 tarihinde Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Parlak, aradan 2 yıl geçmesine rağmen şikayetinin dava konusu bile yapılmadığını söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

HABERE YORUM KAT