1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil'in sorunları masaya yatırıldı
Bismil'in sorunları masaya yatırıldı

Bismil'in sorunları masaya yatırıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Bismil İlçe Kaymakamlığı’nca, vatandaşlarla buluşma toplantısı düzenlendi.

A+A-

İlçedeki sorunların masaya yatırıldığı toplantıya, Kaymakam Turgay Gülenç, İlçe Mili Eğitim Müdürü Aydın Ak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Remzi Çekiç, AK Parti İlçe Başkanı Abdulhadi Akaydın, ilçede bulunan iş adamları, çiftçiler, kanaat önderleri ve muhtarlar katıldı. Toplantıda konuşan Gülenç, ilçenin kalkınması, sorunların ortaya çıkartılması ve giderilmesi için öneriler ortaya koyarak, tartışıp çözüm bulmak için böyle bir toplantı düzenlediklerini kaydetti.


Bismil Pamuk Üreticiler Başkanı Hasan Vural ise, çok büyük potansiyellere sahip tarım arazilerine sahip olduklarını belirterek, “Arazisi ve tarımın çok olduğu ilçemizdeki sorunlardan biri tarımsal sulamada kullanılan elektriğin fiyatıdır. Pamuk üreticisi çiftçiler olarak biz elektrik şirketiyle üç yıllık bir sözleşme yaptık ve bu sözleşmemiz bu sene sona eriyor. 2016 yıllında tekrar elektrik kurumuyla oturup, konuşacağız yeni bir sözleşme yapacağız. Bu sözleşmeyi yaparken sayın kaymakam ve sayın valimizin bize yardımcı olmaları istiyoruz” dedi.

“50 YILLIK PROJE BAŞLATILDI”


İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Remzi Çekiç ise, Bismil için çok güzel projelerinin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


“Bismil için 50 yılla hitap edecek büyük bir proje başlattık. 9 dönümlük arazide park yeri, kafeterya, meyve bahçeleri, yemekhane ve toplantı salonu yaparak, çiftçimize armağan etmek istiyoruz. Trabzon ve Siirt üniversiteleri ile ortak bir proje de yürütüyoruz. Amerika’dan getirdiğimiz dal çeşitleri Köseli köyünde kurduk Türkiye’de hiçbir yerde kurulmamış ilk defa burada kurulmuş. Bismil’de çok fazla ekilen pamuk ve mısır alanlarında uğraşılan bilen hastalıklarla tarımsal araştırma zirai mücadele araştırma ortak bir proje yürüttük. Yıllarca buralarda mısır, pamuk ve buğday ekiliyordu. Bununla ilgili birkaç tane alternatif ürün seçmeye başladık.”


(MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler