1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil'den 'Gezi'ye destek
Bismil'den 'Gezi'ye destek

Bismil'den 'Gezi'ye destek

BDP Bismil İlçe Örgütü tarafından Gezi Parkı direnişine destek olmak amacıyla yürüyüş gerçekleştirildi.

A+A-

BDP Bismil İlçe Örgütü, Taksim Gezi Parkı'ndaki direnişe destek olmak amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. BDP Bismil İlçe binası önünde biraraya gelen ve aralarında BDP Bismil İlçe eş başkanları Gurbet Yalçınkaya ile Tufan Tunç'un da aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaş “Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı kesiyor”, “Kahrolsun faşizm ve kapitalizm işbirlikçileri”, “Recep amca biber kaldı mı?”, “Kirli oyunlara karşı alanlardayız”, “Direnişe davet var”, “Gazı aldık direniyoruz”, “Direndik direniyoruz direneceğiz”, “Her yer Taksim her yer direniş” “Direnişin kalesinden Taksime selam” dövizleri ile yürüyüşe geçti.

'Seferberlik yaşamışlardır'

Yürüyüş boyunca sık sık “Hükümet istifa”, “Direne direne kazanacağız” ve “Taksim direnişine selam” diye slogan atan kitle, Bismil Belediyesi'nin yanında bulunan boş alanda basın açıklaması gerçekleştirdi. Kitle adına açıklama yapan BDP Bismil İlçe yöneticisi Yemlihan Erdem, “Karşımızda iktidar olanaklarını elinde barındıran bir faşizm var. Ulusalcı, milliyetçi, Ergenekoncu gruplar da Gezi direnişinde tam bir seferberlik yaşamışlardır. Fırsat bu fırsat deyip, direnişi Kürtlere karşı bir provakasyona dönüştürüp, aleyhine dair bir hesaplaşma zemini yaratmaya çalışıyorlar” dedi.

Skeç gösterisi yapıldı

Bu durumun, Kürtlerin sağduyulu yaklaşımları ile boşa çıkarıldığını kaydeden Erdem, “Çünkü Kürtler dün olduğu gibi bu gün de Taksim, Kızılay ve Gündoğdu meydanlarına en etkin demokrasi gücüdür. Gezi direnişi ile başlayan demokratik tepki ve ekolojik duyarlılığı bir kez daha selamlıyor; şovenizme, milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı bütün demokrasi güçlerini aynı çatı altında kendi öz renkleri ile kesintisiz mücadele sürecine davet ediyoruz” diye konuştu.  Açıklamanın ardından doğa katliamlarını konu alan skeç gösterisi yapıldı.

HABERE YORUM KAT