1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil’de taziyeler sürüyor
Bismil’de taziyeler sürüyor

Bismil’de taziyeler sürüyor

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bulunduğu parkta öldürülen 2'si çocuk 4 kişi ile Beytüşebap'ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren Gelhat Şevger kod adlı PKK’li Ekrem Şimşek için ilçede kurulan taziye, sürüyor.

A+A-

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 27 Eylül günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen Elif Şimşek (8) Berat Güzel (12), Halil Kurtiş (19), Agit Yıldız (22) ile Beytüşebap'ta çıkan çatışmada hayatını kaybeden PKK’li Gelhat Şevger kod adlı Ekrem Şimşek için ilçede taziye kuruldu.

 

Şentepe Mahalle Evi'nde kurulan taziyeye çok sayıda ziyaretti geldi.


HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın da aralarında bulunduğu kalabalık,  taziyeyi ziyaret etti.

 

Taziye evine PKK Lideri Abdullah Öcalan, PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz ile yaşamını yitiren 5 kişinin posterleri asıldı.


Taziyeye katılıp aileye başsağlığı dileklerinde bulunan MEYA-DER Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ayşe Dicle, yaptığı konuşmada AKP polislerinin çocuk, yaşlı, genç, demeden Kürtleri katlettiğini ileri sürerek “AKP hükümeti Kürtlere karşı her yerde katliamlar gerçekleştiriyor.

 

Mezarlıkları bombalanıyor, ibadethaneleri yakıp, yıkıyor. Geçmişte olduğu gibi Kürt halkı hiçbir zaman baskılara boyun eğmeyecektir. Kürt halkı yaşamın her alanında kendi öz savunmasını sağlayacak örgütlülükte ve güçtedir. Kürt halkına yapılan saldırılara asla sesiz kalmayacağız" dedi.


DBP Diyarbakır İl Eşbaşkan Yardımcısı Hasan Eroğlu ise Kürt halkına dönük saldırıların 90'lı yılları geçtiğini kaydetti. Eroğlu, buna rağmen Kürt halkının tarihte olduğu gibi bugün de kendi iradesine ve mücadelesine sahip çıkacağını söyledi.


HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir de yaptığı konuşmasında "7 Haziran'da Kürt halkı birilerini başkan, kral olmasına izin vermediği için bugün 1 Kasım seçimlerine giderken, savaşla, kanla başkan olmak, kendini saraylarda yaşatmak istiyor" diyerek,1 Kasım seçimlerinde yapılan tüm bu saldırıların cevabının en güçlü bir şekilde verileceğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler