1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bismil'de “süreç” tartışıldı
Bismil'de “süreç” tartışıldı

Bismil'de “süreç” tartışıldı

BDP Bismil İlçe Örgütü'nün sürece ilişkin başlattığı halk toplantıları köylerde devam ediyor.

A+A-

Bismil'e bağlı Çeltik köyü taziye evinde gerçekleştirilen halk toplantısına BDP PM üyesi Abdullah Kaya, BDP Bismil İlçe Eş Başkanı Tufan Tunç'un yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Burada konuşan BDP Bismil İlçe Eş Başkanı Tunç, Kürt halkının girdiği sürecin önemine dikkat çekerek, gelinen süreci bu mücadelede yaşamını yitirenlere borçlu olduklarını söyledi.

AKP'nin Kürtlerin siyasal mücadelelerini bastırmak amacıyla “KCK” operasyonlarını başlattığını belirten Tunç, “AKP hükümetinin Kürtlere bakışı herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. AKP'nin zihniyeti üç yaşındaki Enes Ata'yı katleden zihniyettir. AKP iktidarı boyunca Kürt halkına karşı topyekûn saldırı, baskı ve şiddet uygulamaktan başka birşey yapmadı. Kürt halkı AKP'nin ve devletin inkar ve imha politikalarına karşı topyekûn yaşamın her alanında büyük direnişler gerçekleştirerek, devletin bu kirli politikalarını boşa çıkardı” dedi.

Tunç'un ardından konuşan BDP PM üyesi Abdullah Kaya ise, PKK'lilerin geri çekilme sürecine değinerek, “Kürt halkı, PKK gerillalarının boşalttığı dağları doldurmaktır. Önümüzde yerel seçimler var. Bu seçim Kürt halkı için çok önemli bir seçimdir. AKP aldığımız belediyeler için silah zoru ve şiddetle aldığımızı iddia ediyordu. Bu anlamda PKK olmadan Kürt halkı kendi iradesine sahip çıktığını en iyi bir şekilde bu seçimde göstermelidir. Belediye sayımızı iki kat arttırmalıyız. Halk olarak yaşamın her alanında kendimizi var etmeli ve kendi kendimizi yönetmeliyiz” dedi. Yapılan konuşmaların ardından, aralarında dört kadının da bulunduğu 11 kişilik BDP Köy Komisyonu seçildi.

HABERE YORUM KAT