1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil'de savaşa karşı barış yürüyüş
Bismil'de savaşa karşı barış yürüyüş

Bismil'de savaşa karşı barış yürüyüş

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde son günlerde bölgede artan çatışmalara karşı HDP ve DBP ilçe örgütleri barış yürüyüşü gerçekleştirerek basın açıklaması yaptı.

A+A-

HDP ve DBP ilçe teşkilatları son günlerde bölgede artan çatışmalara karşı kitlesel barış yürüyüşü gerçekleştirdi. HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Diyarbakır DBP il Yöneticisi Nesim Gültekin, Bismil Belediye eş başkanları, DBP, HDP ilçe eş başkanları ve ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, Bismil Belediyesi yakında bulunan boş alana kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında "Saray savaş istiyor, barışı biz inşa edeceğiz" pankartı açılırken, "Barışı bizler inşa edeceğiz", "Her şeye rağmen barış" ve "AKP faşizmine karşı direneceğiz" dövizleri taşındı. Sık sık "Katil devlet hesap verecek", "Biji Serok Apo", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" ve "Savaşa hayır barış hemen şimdi" şeklinde sloganların atıldığı yürüyüş sonrası, kitle demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.
 
'Hükümet Öcalan ile müzakere başlatsın'


Burada halka hitap eden HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan müzakerelerle birlikte bölgede akan kanın son bulduğunu ifade etti. Son günlerde yaşanan olaylara ve katliamlara değinene Taşçığer, tekrar müzakerelere geri dönülmesini istedi. Seçim döneminde HDP'ye yönelik başlatılan bombalı eylemlerle sürecin bitirildiğine dikkat çeken Taşçıer, "AKP'nin tüm savaş dayatmalarına rağmen barıştan ısrar edeceğiz. Hükümetin tekrar Öcalan ile görüşmesini ve müzakerelere kalındığı yerden başlaması istiyoruz" dedi.
 
'Sokakta direneceğiz'


DBP İlçe Yöneticisi Nesim Balta da okuduğu açıklamada, AKP makam ve rant hırsıyla ülkeyi savaşa soktuğunu hatırlatarak, son günlerde yaşanan olayların 1990'lı yılları aratmadığını söyledi. Balta, "AKP iktidarını ve sarayını koruma hırsıyla asker ve polis eliyle Kürt ve Türk halkı arasında kin tohumları ekmeye çalışıyor. AKP hükümeti halkları bir birini düşürerek ülkeyi kaosa sürüklemektedir. Pırsus olayından sonra yaklaşık 21 gündür süre gelen ve bölgede AKP hükümeti tarafından başlatılan iç savaş politikaları sonucunda şuana kadar onlarca sivil yurttaşımızın can ve mal kaybına yol açmıştır" diye konuştu. Balta, AKP'nin savaş politikalarına karşı sürekli sokaklarda olacaklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler