1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bismil'de sahte AKP üyeliği
Bismil'de sahte AKP üyeliği

Bismil'de sahte AKP üyeliği

BDP Bismil İlçe Örgütü'ne üye 6 kişinin, bilgileri dışında AKP'ye üye yapıldığı ortaya çıktı. Duruma tepki gösteren BDP Bismil İlçe Örgütü, AKP'nin üye hırsızlığı yaptığını belirterek, yurttaşların Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Parti Üyelik Sorg

A+A-
DİYARBAKIR'ın Bismil ilçesinde BDP üyesi Bilir ailesinden 6 kişinin bilgileri dışında AKP Bağlar İlçe Teşkilatı'na üye yapıldıkları öğrenildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Parti Üyelik Sorgulama sitesinde yapılan sorgulama sonucu yurttaşların bilgileri dışında AKP'ye üye yapıldıkları aktarıldı.
 
Konuya ilişkin BDP Bismil İlçe Örgütü binasında yapılan basın toplantısına BDP Bismil İlçe Eş Başkanı Tufan Tunç'un yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantıda açıklama yapan Veysi Bilir, 2 gün önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Parti Üyelik Sorgulama sitesinde yaptığı sorgulama sonucu durumdan haberdar olduklarını belirterek, “Bizim AKP hükümetiyle hiçbir alakamız yoktur. Aile olarak AKP Bağlar İlçe Teşkilatı'nın nerede olduğunu bile bilmiyoruz. Bir kardeşim örgüt üyeliğinden cezaevindeydi. Üç ay önce serbest bırakıldı. Onu bile AKP üyesi yapmışlar. Bu bir hakarettir. Bunu asla ve asla kabul etmeyeceğiz. Bununla ilgili gerekli tüm mercilere başvurup suç duyurusunda bulunacağım. Halkımızın duyarlı olmasını ve kimlik bilgilerini sorgulamasını istiyorum” diye konuştu.
 
Bilir'in ardından konuşan BDP Bismil İlçe Eş Başkanı Tufan Tunç ise, Ramazan ayında AKP'lilerin “Yardım vereceğiz” diye yurttaşlardan kimlik fotokopisi topladığına dikkat çekerek, “Ramazan ayında AKP'liler yardım adı altında herkesten kimlik fotokopisi topluyordu. Bize de bu konu ile ilgili çok şikayet geldi. Kimlik fotokopisini aldıkları aileleri haberleri olmadan götürüp AKP'ye üye yapmışlar. Üyelik kişinin iradesi, siyasi duruşu, kimliği ve fikrini belirler. Yurttaşların iradesi dışında bunu yapanlar ahlaki ve etik değildir.
 
Eğer biz siyaseti ahlak ve değerler üzerinden yürütmeyi düşünüyorsak bu tür hilelerden, gayri ahlaki oyunlardan uzak durmak gerekiyor. AKP hükümetinin insanların haberi olmadan kişileri üye yapması insanın iradesini ve siyasi duruşunu çalmaktır. Bu açıkça hırsızlıktır. AKP İl veya İlçe örgütleri bu tür yollarla üyelerini artırıp, şişirip göstererek bölgede yenilgisini göstermektedir. Herkesi AKP üyesi yapmış olabilirler herkes gidip kendi bilgilerini sorgulasın” dedi.

HABERE YORUM KAT