1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil'de Okuma yazma Rekoru
Bismil'de Okuma yazma Rekoru

Bismil'de Okuma yazma Rekoru

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, bin 588 yetişkin okuma yazma öğrenerek tarihi bir rekora imza atıldı. Kampanya sayesinde ilçe tarihinin okuma yazma rekoru kırıldı.

A+A-

Toplumsal ve kültürel kalkınmayı sağlamak, okumayı desteklemek ve sevdirmek amacıyla Türkiye genelinde başlatılan "Türkiye Okuyor" kampanyası büyük ilgi görüyor.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, bin 588 yetişkin okuma yazma öğrenerek tarihi bir rekora imza atıldı. Kampanya sayesinde ilçe tarihinin okuma yazma rekoru kırıldı.

Bismil Kaymakam Vekili Hasan Tanrıseven, özellikle yetişkinlerin okuma yazma kurslarına katılması için ilçede seferberlik ilan ettiklerini söyledi.

Okuma yazma bilen annelerin, kız çocuklarının okullaşmasına daha duyarlı davranacağını vurgulayan Tanrıseven, özellikle bayanların kurslara teşvik edildiğini belirtti.

Kaymakam Tanrıseven şunları söyledi: "Son bir yılda açtığımız 78 kursta çoğu ev hanımı bin 588 Bismilli okuryazar oldu. Kaymakamlık olarak her türlü eğitim materyalini katılanlara ücretsiz sağladık. Özellikle bazı hanımların çocuklarıyla birlikte kurslara devam etmesi bizleri mutlu etti. Yaşlı bayanların okuma azmi gerçekten takdire şayandır. Milli Eğitim camiası büyük iş başardı. İlçe tarihinde bir yılda ilk kez bu kadar yetişkin kurslara devam etti. 1588 rakamı 32 yıllık geçmişi bulunan Halk Eğitim Merkezinin uzun yıllar toplamından daha fazladır."

Bismil Milli Eğitim Müdürü Kemal Yılmaz ise vatandaşları okuryazar yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Kaymakam Tanrıseven'in desteklerinin başarıda etkin rol oynadığını dile getiren Yılmaz, kurslara ilginin her geçen gün arttığını vurguladı.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kaddur Aksoy da, 17'sinden 70'e değin her yaş grubundan yetişkinin devam ettiği kurslarda kimi annelerin küçük çocuklarıyla kurslara devam etmesinin renkli görüntüler oluşturduğunu ifade etti.

Yaşlı bayanların da kurslara devam ettiğinin gözlendiğini anlatan Aksoy, "Halkımızın okur-yazar olmasından dolayı mutluyuz. Kızlarımızı okuyabildikleri yere kadar okutacağız. Annelerin okuması kızlarının da okutulmasına sebep olacaktır." diye konuştu.