1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bismil'de okullarda yangın tatbikatı
Bismil'de okullarda yangın tatbikatı

Bismil'de okullarda yangın tatbikatı

DİYARBAKIR - Bismil Belediyesi İtfaiye Amirliği, İtfaiye Haftası nedeniyle lise öğrencilerine yönelik yangın tatbikatı gerçekleştirdi.

A+A-

Bismil Mesleki Eğitim ve Teknik Lisesi bahçesinde yapılan tatbikatı çok sayıda öğretmen ve öğrenci izledi. Öğretmenlerin de katıldığı yangın söndürme tatbikatında oluşabilecek yangınlara karşı kendilerini nasıl koruyabilecekleri ve nelere dikkat etmeleri konusunda bilgilendirme yapıldı.

Bismil Belediyesi İtfaiye Amir Yardımcısı Mehmet Ercan, yetişkinlere çocukları evde yalnız bırakmamaları ve üzerlerine kesinlikle kapıların kilitlenmemesi konusunda uyarılarda bulundu. Soba bacalarının en az ayda bir sefer temizlenmesi gerektiğini hatırlatan Ercan, “Bina bacaları yılda bir sefer bu konuda uzman kişilere yapılması gerekmektedir. Bacaların temizlenmediği durumlarda bina yangınlarına sebebiyet verir. Soba bacası ayda bir binaların bacaları yılda bir sefer temizlenmediği takdirde ev ve bina yangınlarına sebep olabilir” dedi.

Ercan, herkesin evlerinde yangın sündürme tüpü, duman ve gaz detektörü bulunması gerektiğini belirtti. Özellikle perdelerin sobalardan uzak tutulması uyarısında bulunan Ercan, yangınların 110 itfaiye yangın ihbar hattına bildirilmesini ve yangının çıktığı adreslerin doğru verilmesini istedi. Yangın sündürme esnasında hiçbir yurttaşın itfaiye erlerine psikolojik baskı uygulamaması gerektiğini belirten Ercan, trafikte itfaiye sirenleri duyulduğunda herkesin itfaiyeye yol vermesi gerektiğini söyledi.

 

(RB-RB-CC-Y)