1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil'de kutlu doğum etkinliği
Bismil'de kutlu doğum etkinliği

Bismil'de kutlu doğum etkinliği

DİYARBAKIR- Bismil ilçesinde Peygamber Sevdalıları Platformu'nca Kutlu Doğum Haftası dolaysıyla "Yürüyen Kur'an Hz. Muhammed" konulu etkinlik düzenlendi.

A+A-

Bismil'de Akpınar Mahallesindeki alanda Şerif Yalçın'ın Kur-an'i Kerim tilaveti ile başlayan etkinlik, okunan mevlit ve ardından Mizgin grubunun seslendirdiği ilahiler ile devam etti.

Etkinlikte konuşan Vedat Turgut, gördüğü manzara karşısında Medine'yi hatırladığını söyledi.

Turgut, "Nasıl ki peygamberimiz  Mekke'yi terk ederek Medine'ye yönelmişti. Yolun kenarında kadınlar ve erkekler saf saf dizilmişti. Bismil halkı da Medine devri gibi Hz. Muhammed'i karşılıyorlar. Hz. Muhammed nasıl ki şu an Medine-i Münevvere'de metfunsa, aynı şekilde inanıyoruz ki, şu an ruhen aramızdadır. Kim bilir belki şimdi bir gölgede bir çocuğun başını okşuyordur. Büyük bir muhabbetle bizi izliyordur" dedi.

Peygambere ilk iman edenin bir kadın olduğuna dikkat çeken Turgut, "Nasıl ki Hz. Muhammed'e iman edenlerin ilki kadındı, kim bilir belki kadınlar erkeklerden önce cennete girecek. Kadın deyince Hz. Sümeyra aklımıza geliyor. Uhut Savaşı Hz Sümeyra'yı, Hz. Sümeyra da Uhut Savaşı'nı hatırımıza getiriyor" ifadelerini kullandı.

Etkinlik, yapılan duanın ardından sona erdi.


Muhabir: Musa ÇELEBİ
Yayınlayan: Nurten Aslan

HABERE YORUM KAT