1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil’de katledilenler karanfillerle anıldı
Bismil’de katledilenler karanfillerle anıldı

Bismil’de katledilenler karanfillerle anıldı

Bismil’de geçtiğimiz günlerde yaşanan sokağa çıkma yasağında yaşamını yitirenler ile Beytüşşebap’ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Ekrem Şimşek için verilen mevlidin ardından kitlesel yürüyüş yapıldı.

A+A-

Halil Kurtiş’in katledildiği yere yürüyen binlerce kişi, yaşamını yitirenleri karanfillerle andı.Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 27 Eylül günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte yaşanan çatışmalarda katledilen Elif Şimşek (8), Berat Güzel (12), Halil Kurtiş (19), Agit Yıldız (22) ile Beytüşşebap’ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillası Ekrem Şimşek (Gelhat Şevger) için verilen mevlidin ardından yürüyüş gerçekleştirildi. Şentepe Halk Evi’nde verilen mevlide, Bismil Belediye Eşbaşkanı Cemile Eminoğlu, HDP, DBP ilçe eşbaşkanları, parti yöneticileri ve MEYA-DER temsilcilerinin yanı sıra binlerce kişi katıldı.


Abdullah Öcalan ve Mahsum Korkmaz’ın fotoğrafı ile polisler tarafından katledilen 4 kişinin ve HPG”li Şimşek’in posterlerinin asıldığı taziyede, dualar okuduktan sonra mevlit verildi. Ardından konuşan MEYA-DER Bismil Temsilcisi Süleyman Bakır, yıllardır Kürt halkı üzerinde devam eden inkar ve imha politikalarına değinerek, polislerin bölgede sivil yurttaşlara ve gençlere dönük katliam girişimlerine dikkat çekti. Bakır, Kürt halkını evlatlarına ve gençlerine sahip çıkmaya çağırdı.
 
Mevlidin ardından kitlesel yürüyüş


Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde gelen başsağlığı mesajının okunması ardından kitle, katledilen Halil Kurtiş’in katledildiği Altıok Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Katledilenlerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte, “Bijî Serok Apo”, “Şehîd namirin”, “Bijî Berxwedana Bismil’e”, “Bijî Berxwedana Farqinê” ve “Biji Berxwedana Cizîrê” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından Kurtdiş’in katledildiği yerde saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra konuşan DBP Bismil İlçe Eşbaşkanı Celile Kaplan, herkese özgürlük mücadelesine sahip çıkma çağrısında bulunarak, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mücadelelerine bağlılık sözü verdi.


Ardından konuşan DBP Bismil İlçe Eşbaşkanı A. Sebet Biçim de, AKP’nin katliam politikalarını “Son çırpınış” olarak değerlendirdi.
 
‘Erdoğan’ın yaptığı hiçbir dinde yeri yok’


Ardından burada konuşan Halil Kurtiş’in babası Mehdi Kurtiş ise, “Yapılan zulmü Allah’a havale ediyorum. Erdoğan’ın yaptığı hiçbir dinde, hiçbir inançta yoktur. Erdoğan Müslüman değildir. Eğer Müslüman olsaydı bu vahşeti Kürtlere reva görmezdi. Bir oğlum gitti binlerce oğlum var. Kanımızın son damlasına kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.


Anne Azize Kurtiş, çocuğunun katledildiği yere eğilerek, öpmesi duygulu anlar yaşattı. Yapılan anmanın ardından Kurtiş’in katledildiği yere karanfiller bırakıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler