1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bismil'de kardeşlik köprüleri kuruldu
Bismil'de kardeşlik köprüleri kuruldu

Bismil'de kardeşlik köprüleri kuruldu

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde düzenlenen 'Anadolu ve Mezopotamya Kardeşler Kültür Şenliği'nde Irak ve Bismil arasında kardeşlik köprüleri kuruldu.

A+A-

Bismil'de bulunan bir dügün salonunda düzenlenen şenliğe Kaymakam Vehbi Bakır, Tepe Belediye Başkanı Ahmet Çelebi, Bismil Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Görgülü ve daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bismil Eğitimciler Derneği (BEĞİDER), Bismil Genç İşadamları Derneği (BİGİAD) ve Irak'ta faaliyet gösteren Fezalar Sosyal Kültürel Organizasyonlar (FESKO) tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Gelenekten Geleceğe' projesi kapsamında, Irak'tan gelen 31 çocuk, iki kültüre ait şarkıları ve türküleri Arapça, Kürtçe, Türkçe ve Soranice olarak seslendirdi.

Programda Süleymaniye, Duhok, Erbil ve Kerkük gibi şehirlerden gelen öğrenciler tarafından seslendirilen şarkılar şarkılardan sonra bir konuşma yapan Kaymakam Vehbi Bakır, "Biz aslında Irak ile Suriye ile doğuyla, batıyla aramızdaki sınırı sorun etmiyoruz. Bu gelen öğrencileri, kendi öğrencimiz gibi kendi kardeşimiz gibi görüyor ve bağrımıza basıyoruz" şeklinde konuştu.Yaklaşık 2 saat süren program, 'Yeni Bir Dünya' şarkısının seslendirilmesiyle son buldu.

 

(Hasan Gündüz - İLKHA)

HABERE YORUM KAT