1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil'de kadınların yeni yaşam adresi
Bismil'de kadınların yeni yaşam adresi

Bismil'de kadınların yeni yaşam adresi

Bismil Belediyesi bünyesinde 6 yıldır faaliyet yürüten Nujin Kadın Merkezi, kentte kültürel, sosyal ekonomik, alanda kadınlar için çözümün adresi.

A+A-
10 farklı alanda kurslar verilen merkezde, kadınlara yönelik bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının yanı sıra aile ve psikolojik danışmanlık hizmeti de sunuluyor.
 
Yerel yönetimlerde kadın temsiliyeti ile yıllardır önemli bir mesafe kaydeden Bismil'de kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımına destek sunmak için 2009 yılında kurulan ve 2012 yılında açılışı gerçekleştirilen Bismil Belediyesi Nujin Kadın Merkezi çalışmalarını araklıksız sürdürüyor.
 
Yoğun ilgi gören merkezde kadınlara yönelik, bilgisayar, aşçılık, kuaförlük, el sanatları, dikiş-nakış, trikotaş, spor, İngilizce ve Kürtçe olmak üzere 10 dalda kurslar veriliyor. Bismilli kadınların talepleri doğrultusunda ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kadınların her türlü sorunlarına karşı çözüm üreten merkez, ilçedeki kadınlara bilinç yükseltme eğitimleri düzenliyor. Sinevizyon gösterimi ve farklı kültürel etkinliklerle dikkat çeken merkezde aile danışmanlığı ve psikolojik danışmanlık hizmetleri de ilgi görüyor. Nujin'in öğrenci kadınlar için oluşturduğu kütüphanede ise lise ve üniversiteye hazırlık öğrencileri sakin bir ortamda ders çalışma imkanı buluyor.
 
Bismil'de feodal aile yapısı çok baskın
 
İlçede kadınların nefes alabilecekleri bir merkez olduğunu kaydeden Nujin Kadın Merkezi çalışanı Leyla Ete, feodal aile bağlarının içinde kadınların kendi özgücü ile birşeyler yapabilmesinin önünü açmaya çalıştıklarını kaydetti. Leyla, “Bize başvuran kadınlar için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Toplamda 10 kursumuz var bu kursların yarısı mesleki yarısı eğitim veren kurslar. Kadınlara en çok toplumsal cinsiyet ve kadın sağlığı eğitimleri veriyoruz. Bismil'deki kadınların en büyük sorunu dışarı çıkmamalarıdır. Ailelerin feodal yapılarından dolayı dışarı çıkma ve sosyal yaşama katılma konularında bir kurku yaşıyorlar. Bu yapıyı kırıp gelen gerçekten çok mutlu olduğunu görebiliyoruz” dedi.
 
Kadınların taleplerine çözüm buluyorlar
 
Kurslara çok ilgi olduğunu ve gelen kursiyerlerin çok memnun olduğunu belirten Leyla, “Haftada iki merkezde gün sinevizyon gösterimi yapıyoruz. Verdiğimiz kursların sonunda gezilerimiz var. Bir yılın sonunda kermes açıyoruz. Burada kadınların sosyal alanın olmadığı için kadınların gelip rahatlıkla bize başvurabiliyorlar. Onların sorunlarına ve taleplerine göre bizde ellimizden geldiğince çözüm bulmaya çalışıyoruz. Eğer bizde onlara birazda olsa destek olabiliyorsak ne mutlu bize” diye konuştu.
 
'Kadınların gelirleri kendilerine veriliyor'
 
Nujin Kadın Merkez'inde el sanatları eğitmenliği yapan Özlem Arslan, “Benim dersime 12 kursiyer katılıyor. Burada başta öğreniyorlar ve her 4 ayda yaptıklarını kermeste sergiliyorlar. Kermeste kadınlar yaptıkları el sanatlarını satıp gelen tüm gelir kendilerine veriliyor. Bende onlara bir şeyler öğretmek için çok çaba gösteriyorum. Başta biraz zor gelebiliyor ama çok çabuk öğreniyorlar ve benden daha güzel sanatlar ortaya çıkarıyorlar” şeklimde konuştu.
 
Öğrenciler ders çalışmak için merkeze geliyor
 
Nujin Kadın Merkezi'nin kütüphanesinde ders çalışan Pınar Balabam, 4 yıldır Bismil'de lise okuduğunu ve yurtta kaldığını söyleyerek, “Nujin Kadın Merkezine gelip çok rahat bir şekilde dersimizi çalışabiliyoruz. Burada sadece ders çalışamıyoruz aynı zamanda bizim için sosyal bir aktivite alanı. Sakin ve sıcak bir ortamda ders çalışmak isteyen herkesin buraya gelip ders çalışması gerekiyor” dedi. (BL)

HABERE YORUM KAT