1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil'de hekime saldırı protesto edildi
Bismil'de hekime saldırı protesto edildi

Bismil'de hekime saldırı protesto edildi

Bismil Diş Hastanesi'nde görevli diş hekimi Raziye Yavuz Gültekin'in hasta yakınları tarafından darp edilmesi sağlık emekçileri tarafından protesto edildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 2 Mayıs'ta Bismil Diş Hastanesi'nde diş hekimi Raziye Yavuz Gültekin'in hasta yakınları tarafından darp edilmesi yürüyüşle protesto edildi. Bismil Devlet Hastanesi önünde biraraya gelen ve aralarında SES, KESK, Eğitim Sen, BES, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası yöneticilerinin de aralarında bulunduğu onlarca kişi, Bismil Diş Hastanesi'ne doğru yürüyüşe geçti.

"Sağlıkta şiddete hayır" pankartı taşıyan sağlık emekçileri, sık sık "Sağlıkta şiddete hayır", "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Direne direne kazanacağız" sloganları attı. Yapılan yürüyüşün ardından Bismil Diş Hastanesi önünde açıklama yapan Diyarbakır Diş Hekimleri Odası Sekreteri Emrah Ayna, sağlık emekçilerine yönelik yapılan saldırılara dikkat çekti. Gültekin'in hasta yakınlarınca darp edildiğini belirten Ayna, "Hastaneye tedavi olmaya gelen hasta ve hasta yakını tarafından önce tehdit edilmiş, ardından iki kişi tarafından saldırıya maruz kalmıştır. Uğradığı saldırı sonucu bir elinin parmaklarında kırık ve diğer kolun bileğinde çatlak oluşmuştur. Meslektaşımıza hastanede yapılan ilk müdahale sonucu parmakları ve bileği alçıya alınmıştı" dedi.

'Yasalar sağlıkçıları korumaya yeterli değil'

Saldırganların elini kollunu sallayarak, Bismil sokaklarında gezdiğini ifade eden Ayna, "Gültekin arkadaşımıza çirkin saldırıda bulunanlar, Bismil sokaklarında elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam ediyor. CMK 100/3 maddesi gereğince meslektaşımızı yaralayan iki saldırganın tutuklu yargılanmaları gerekirken, meslektaşımızın yerine getirdiği kamu görevi dolayısıyla saldırıya uğradığı dikkate alınmaksızın, adli kavgaymış gibi iki saldırgan hukuka aykırı bir biçimde bırakılmıştır. Devletin vermiş olduğu tüm kamu hizmetlerinin içerisinde en çok sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmasının sebeplerinden başlıcası, sağlığın ve hayatın teslim edildiği sağlık çalışanlarını koruyan ve güvenliklerini sağlayan hukuksal düzenlemenin yeterli olmamasıdır" dedi.

Ayna, duyarlılık çağrısında bulunarak, "İşkolumuzdaki sağlık meslek örgütleri olarak birlikte herkesi çözüm üretmeye davet ediyoruz. Taleplerimizin yerine getirilmesi için daha etkili eylemlerle ve daha kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT