1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil’de “Engelli Araç Şarj İstasyonu” kuruldu
Bismil’de “Engelli Araç Şarj İstasyonu” kuruldu

Bismil’de “Engelli Araç Şarj İstasyonu” kuruldu

Bismil Belediyesi İlçede bulunan yaklaşık 400 engelli yurttaş için “Engelli Araç Şarj İstasyonu” kurarak bir ilke imza attı.

A+A-

Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde belediye tarafından İlçede bulunan yaklaşık 400 engelli yurttaş için bir ilke imza attı. Engelli yurttaşların kendi  şarjlı araçlarını şarj edebilecek istasyonu kuran belediye hayata geçirdiği hizmetle İlçede bulunan engelli yurttaşların yüzünü güldürdü.

Bölgede sadece Diyarbakır Kent merkezinde kurulan “Engelli Araç Şarj İstasyonu”   olduğuna dikkat çeken engelliler, “Engelli Araç Şarj İstasyonu” özellikle bölgede tüm il ve ilçelere yaygınlaştırılarak araç şarj istasyonların kurulmasını istedi. Bismil’de kurulan “Engelli Araç Şarj İstasyonu”, aynı anda üç tekellikli sandalye şarj etme özelliğine sahip olup,  normal şarj aletlerinden üç kat daha hızlı şarj etme özelliğine sahip olduğu belirtildi. Ayrıca şarj cihazın elektrik çarpmalarına karşı üç aşamada sigortalanarak, olası kazaların da önlem alındığı kaydedildi.


Engelliler için bölgede örnek bir hizmet


Engellilerin kendi şarjlı araçlarını şarj edebilme konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Bismil Bedensel Engelliler Derneği üyesi İlyas Uludağ,  “ çoğu zaman aracımızla çarşıya veya başka yere gittiğimizde yolun ortasında bizim aracımızın şarjı bitiyordu ve şarjın bittiği yerde zor durumda kalıyorduk.

Yurttaşlarımızın yardımıyla eve dönebiliyorduk ancak, belediyemizin biz engelliler için kurduğu “Engelli Araç Şarj İstasyonu” çok önemli bir çalışmadır. Bölgemizde sadece Diyarbakır İlimizde bu istasyonlara rastlamak mümkün, onun dışında bölgemizde bu istasyonlar yok. Diyarbakır ilçesinde Bismil Belediyesi şarj istasyonu kurarak bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Bismil belediyesinin yaptığı bu çalışma tüm belediyeler için örnek teşkil etmeli ve şarj istasyonları bölgenin tüm il ve ilçelerinde yaygınlaştırılmalıdır. Bu çalışmadan dolayı Bismil belediye eşbaşkanlarımıza teşkkür ediyorum” dedi.


Bismil’de Engelliler özgürce gezecek


İlçede kurulan “Engelli Araç Şarj İstasyonu” ile hayatlarında büyük bir kolaylık olacağını belirten Bismil Bedensel Engelliler Derneği üyesi MEsüt Şimşek “engelli arkadaşlar çarşıya her geldiklerinde yolda kalıyorlardı. Devamlı şarj cihazımızı yanımızda taşımak zorunda kalıyorduk. Araçlarımızı şarj edecek yer bulmaktan da ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. Belediyemizin yapmış olduğu “Engelli Araç Şarj İstasyonu” sayesinde engelli arkadaşlarımızın artık yollarda kalma sıkıntısı ortadan da kalkmış oldu. Artık çarşıya daha rahat ve özgürce gelip dolaşa bileceğiz. Bismil Bedensel Engelliler Derneği olarak Bismil belediyemize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

(Bismil Belediyesi)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler