1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bismil’deki petrol için TPAO’ya teklif geliyor
Bismil’deki petrol için TPAO’ya teklif geliyor

Bismil’deki petrol için TPAO’ya teklif geliyor

Türkiye’nin cari açığını olumsuz etkileyen etkenlerin başında gelen yüksek petrol fiyatlarına karşı bir dizi önlemler alan hükümet, bu çerçevede TPAO’nun arama bütçesini de on kat arttırdı.

A+A-

Türkiye’nin cari açığını olumsuz etkileyen etkenlerin başında gelen yüksek petrol fiyatlarına karşı bir dizi önlemler alan hükümet, bu çerçevede TPAO’nun arama bütçesini de on kat arttırdı. TPAO, yurt dışında petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerini yoğunlaştırmak için Türkmenistan ve İran gibi enerji kaynakları bakımından zengin ülkelerle yeni anlaşmalara hazırlanırken, aynı zamanda yurt içi arama faaliyetlerinden de meyve toplamaya başladı. Bu kapsamda

TPAO, 30 yıl önce aranan ve terk edilen Diyarbakır-Bismil’deki kuyuda 2 bin 900 metre sondaj seviyesinde yüksek kalitede petrol keşfi yaptı. Üretime alma çalışmalarının devam ettiği kuyudan günlük üretim miktarının ne olacağının ise henüz hesaplanamadığı kaydedildi. Bu arada, bir TPAO yetkilisi de Karadeniz’deki çalışmaların artık sondaj aşamasına geldiğini bildirdi.