1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bisikletli ölümleri dursun eylemi
Bisikletli ölümleri dursun eylemi

Bisikletli ölümleri dursun eylemi

Muğla'nın, Marmaris ilçesinde Dünya turunun Türkiye ayağını tamamlamak üzereyken bir otomobilin emniyet şeridinde gitmesine rağmen çarptığı Fransız bisikletçi 59 yaşındaki Christian Jean Auguste Niaffe'ın ölümü Diyarbakır'da da bisikletliler tarafından pr

A+A-
 Diyarbakırlı bisiklet kullanıcıları, “yollarda biz de varız. Bisiklet ölümleri dursun” diyerek bisikletleri ve aileleriyle sessiz bir eylem yaptı.
 
 
Diyarbakır’da Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü’nün çağrısıyla bir araya gelen bisiklet kullanıcıları Şeyh Said Meydanında bisikletleri ve aileleriyle bir araya geldi. Sessiz ve slogansız yapılan eylemde bisikletliler temsili olarak yere yatarak ölümleri protesto etti. Diyarbakır’da da bisiklet kullanımının yüksek olduğuna vurgu yapan bisikletliler, burada bir açıklama yaptı.
 
 
 ‘Bizi Görmediğiniz Sürece Ölüyoruz’
 
 
Eylemdeki bisikletçiler adına konuşan Diyarbakır’da Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü üyesi İhsan Öner, bisikletin her taşıt gibi ulaşım amaçlı kullanılan bir araç olduğunu belirterek, “Dünyanın her tarafında her şehirde bisiklet kullanılmaktadır. Bizler de Diyarbakırlı bisikletliler olarak sürücü ve şehir sakinlerinin bizi fark etmeleri ve bize yol vermeleri için bütün dünya ile birlikte sesleniyoruz. Şehirlerde ve şehirlerarası yollarda bisikletliler vardır ve bizi görmediğinizde ölüyoruz. Tıpkı Christian Jean Auguste Niaffe gibi. Duyarlılığın artırılarak ölümlerin durdurulmasını istiyoruz” dedi. Açıklamanın ardından bisikletliler kent turu yaptı.
 
 
(Özgür Haber)
 

HABERE YORUM KAT