1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bişhak'tan Emniyet Müdürü Güven'e tepki
Bişhak'tan Emniyet Müdürü Güven'e tepki

Bişhak'tan Emniyet Müdürü Güven'e tepki

Bingöl Şehit Aileleri Malulleri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Ziya Sözen, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in 'Dağda vurulan PKK'ya ağlamıyorsanız insan değilsiniz' sözleriyle kendisinden önce Diyarbakır'da görev yaparken şehit edilen Emn

A+A-

BİŞHAK Başkanı Ziya Sözen, Emniyet Müdürü Recep Güven'in farkında olmadan veya bilerek haddini aştığını kaydetti.

Sözen, “Emniyet Müdürü Güven Diyarbakır'da kendince rahat iki yıl geçirmek için, bu ülke için şehit edilen başta bütün polis teşkilatına ve Türkiye Cumhuriyeti devletine ihanet etmiştir. Geçmişte PKK yı öven binlerce insanın cezaevinde olduğu bir yerde savcılarımızın emniyet müdürü hakkında bilerek suç ve suçluyu övme girişiminden dolayı işlem yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Emniyet müdürünün bu girişimi tamamen siyasidir. Amacı PKK yı bitirmek asla değildir. Siyasilere şirin görüneyim belki olur ya siyasete atılırım düşüncesiyle ya tutarsa diye bu tarihi hatayı yapmıştır. İlk günkü siyasi açıklamalardan sonra gelen destek açıklamasıyla kim bilir emniyet müdürü heyecanlanmış bekli de. Ama Sayın Başbakanımızın o tarihi sert çıkışından sonra sanırım utancından yerin dibine batmıştır. Zaten utanıp yerin dinine batması gerekir de. Yerin dibine bir daha çıkmamak üzere batmalıdır ki bu topluma nifak tohumları ekmesin. Emniyet müdürü bunu çok iyi bilmelidir ki bu sözleriyle şehit ailelerinin lanetine mahzar olmuştur. Sayın Başbakanımıza bu tarihi cevabından dolayı şehit aileleri olarak teşekkür ediyoruz. Kendisini emniyet müdürü hakkında gerekeni yapmaya davet ediyoruz” dedi.

“EMNİYET MÜDÜRÜ İSTİFA ETMELİDİR”

BİŞHAK Başkanı Ziya Sözen, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in yarını beklemeden derhal teşkilattan ayrılması gerektiğini söyledi.

Sözen, “Emniyet teşkilatı saygın, güvenilir, ülkemizin göz bebeği konumunda olan bir teşkilattır. Bu teşkilatta bu tür timsah gözyaşı dökenlerin asla olmaması lazımdır. PKK yı topluma kazandırmak istiyormuş 'Kazandır seni tutan mı var?' Ama sen çalışacağına toplamışsın basını bir bilgiç edasıyla konuşuyorsun. Dağa gençlerin gitmesini engellemek istiyormuş. 'Engelle seni tutan mı var?' Böyle çalışmalar yapıp ülkene, milletine faydalı olsaydın da seni alkışlasaydık. Ama kaş yapayım derken göz çıkarıyorsun. Gözü çıkaracaksan kaşı yapmaya kalkışma. Öyle elinde kalır” şeklinde konuştu.