Birlikte yaşa

Birlikte yaşa

Ermenistan ve Türkiye arasındaki iletişimi halk dansları aracılığıyla pekiştirmek ve iki ülke gençleri arasındaki güveni inşa etmeyi amaçlayan Birlikte Yaşa ve Dans Et adlı proje kongre merkezinde gerçekleşti.

A+A-
Dicle Üniversitesi ve Toplum Gönüllüleri Derneği işbirliği ile “Birlikte Yaşa ve Dans Et” adlı gösteri düzenlendi. Ermenistan ve Türkiye arasındaki iletişimi halk dansları aracılığıyla pekiştirmek ve iki ülke gençleri arasındaki güveni inşa etmeyi amaçlayan “Birlikte Yaşa ve Dans Et” adlı proje kongre merkezinde gerçekleşti.
 
Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün de katıldığı gösteriye öğrencilerinde ilgisi büyük oldu. Toplum gönüllülerinin faaliyetlerini içeren slayt gösterisi ile başlayan programda proje koordinatörü çalışma hakkında bilgi verdi. İstanbul, Gaziantep, Paris, Muş ve Ermenistan'dan gelen proje gönüllüleri, 5 gün boyunca Dicle Üniversitesinde çalışmalar yaparak, dans gösterisi hazırladı.
 
ÖĞRENCİLERİN ŞENLİĞİ
 
Çeşitli yörelere ait kıyafetler giyen konuk proje gönüllüleri, Ermeni- Türk kardeşliğini pekiştirmek, bağları güçlendirmek için temsili kına gecesi canlandırdılar, halaylar çektiler ve bölgelere ait halk oyunlarını sahnelediler.
 
Halk oyunları gösterisinden sonra Udi Yervant sahne aldı. Diyarbakırlı olduğunu ve 21 yıldır Amerika'nın Los Angeles eyaletinde yaşadığını belirten Yervant, “Diyarbakır benim damarımdaki kanımdır. Yıllardır Diyarbakır'ı yorulmadan, bıkmadan anlattım, yaşadım” dedi.
 
Udi Yervant, Ermenice, Türkçe ve Kürtçe seslendirdiği şarkılarla ve samimi sohbetiyle salonda bulunanların büyük beğenisini kazandı. Şarkılar hep bir ağızdan kardeşlik için her dilde söylendi.
 
RENKLİ GÖRÜNTÜLER
 
Dengbej Selahattin Boyacı ve Mehmet Guli'nin de şarkılar seslendirdiği programda, Kürtçe dile eserler okundu. “Ahmedo” şarkısını seslendiren Dengbej Mehmet Guli, salonda bulunanların büyük alkışını aldı.
 
Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, proje gönüllülerini ve Ermenistan'dan gelen misafirleri tek tek tebrik etti ve çiçek takdiminde bulundu.
 
“Şunu farkettim ki renkler, hareketler, samimiyet o kadar bize aşina ki, kardeşliğimizi onaylıyor” diyen Eyigün, Ermenistan ile Türkiye arasında var olan gönül ve kardeşlik köprülerinin daha da güçlenmesi, hiç kopmaması temennisinde bulundu.
 
Proje gönülleri tarafından Eyigün'e plaket takdim edildi.
 
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT