1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Birleşme kurtuluş olur
Birleşme kurtuluş olur

Birleşme kurtuluş olur

Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, Diyarbakırspor ile birleşmeye çok sıcak baktıklarını söyledi. Kılavuz,”İki camianın gücünü birleştirmesinin kentimizi sporda lider yapacağını düşünüyoruz.” dedi.

A+A-

Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta namağlup şekilde şampiyonluğa koşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor'da Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, Diyarbakırspor ile birleşmeye çok sıcak baktıklarını söyledi.

GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Başkan Kılavuz, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, kulüplerin sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmesi için kalıcı ekonomik gelire sahip olması gerektiğini belirterek, "Parası çok olan iyi kulüp yöneticisi olmaz. Kulüpleri bu anlayıştan kurtarmak için ekonomik öz kaynaklarının olması lazım. Spor yöneticiliği bölümü mezunlarının kulüpleri yönetmesi lazım. Bu şartları oluşturmak gerekiyor" dedi.
 
'BİRLEŞME OLMALI VE DESTEKLİYOYORUZ'

Sezon öncesi Diyarbakırspor ile birleşme konusunun gündeme geldiğini, kendilerinin de bu çaba içerisine girdiğini ifade eden Kılavuz, şöyle konuştu:"O dönem isim tartışması bile başlamıştı. 'Diyarbekirspor olabilir mi-' diye. Biz buna çok sıcakta baktık. Fakat tüzel kişiliği devam eden ve devam etmek isteyen bir yönetime karşı bu ismi almayı etik bulmadık. Bu süreç devam edecektir.Diyarbakırspor bu kentin en önemli simgelerindendir. Ben de Diyarbakırspor taraftarıyım. Bu yol biz şampiyon olacağız. Diyarbakırspor da ligde kalacaktır. Birleşmeye kulüp olarak çok sıcak bakıyoruz. Ancak Diyarbakırspor üzerindeki hukuk süreç devam ediyor. O sonuçlandığı zaman elbette ki kamuoyu da bunu isterse biz buna hazırız. Takvimsel olarak sezon sonu gerçekçi görünüyor. Bu düşünceye sıcak bakıyoruz, uzağında değiliz."
 
'ŞİDDETE ASLA PRİM VERMEYECEĞİZ'

Başkan Kılavuz, takımının ligde oynadığı 13 maçtan 12 galibiyet ve bir beraberlik aldığını belirterek, bu başarıyı engellemek isteyen bazı kişilerin İstanbulspor maçında provokatif girişimde bulunacağına dair duyumlar aldıklarını söyledi.Çok centilmen bir taraftara sahip olduklarını bildiren Kılavuz, "Annemizi, eşimizi, kızımızı ve kadın arkadaşlarımızın maça gelmesini istiyoruz. Maçta küfür istemiyoruz. Bugüne kadar bunu başardık. Bu niyeti olan arkadaşlar maça gelmesin diyoruz. Umarım duyum doğru değildir. Ama biz böyle bir girişime de izin vermeyiz. Bu kulüp halkın takımıdır, böyle bir girişime izin vermeyiz. Tepkimiz de sert olur" diye konuştu.

'DİYARBAKIR 3.LİG'DE OLMAMALI'

Kılavuz, profesyonel liglerde bölgedeki takım sayısının gittikçe düştüğünü söyledi. Bunun sebebinin sporun Türkiye'deki algılanış biçimi olduğuna dikkat çeken Kılavuz, “Nasıl ki ekonomik olarak bölgeler arası gelişmişlik farkı varsa sporda da bu görülüyor” dedi. Kılavuz ayrıca kulüp yöneticilerinin perspektiflerinin ve projelerinin eksikliğinin de bunun nedenlerin arasında olduğunu söyledi. Sonuç olarak tüm bölgenin 5-6 takımla temsil edildiğini söyleyen Kılavuz, “Kent kimliğiyle dünyaya mal olmuş Diyarbakır üçüncü ligde 2 takımla temsil ediliyor.Bu kentimiz için eksik ve ayıptır” dedi.
 
'TESİSİMİZ TAMAMLANMAK ÜZERE'

Sporda tesisin önemine vurgu yapan Kılavuz, “Tesis olmadan spora dair sürdürülebilir hiçbir politika hayata geçmez” dedi. 450 bin nüfusa sahip Yozgat'ta merkezi hükümet tarafından ayrılan kaynaklarla yüze yakın spor tesisinin bulunduğunu örnek veren Kılavuz, Diyarbakır'da sadece kent merkezinde 450 bin genç nüfusun bulunmasına rağmen tesis sayısının 6 olduğunu söyledi.

Kılavuz, Talaytepe Mevkii'nde 30 bin metrekare üzerine bölgedeki en büyük tesislerinden birinin inşaatını bu yıl tamamlayıp hizmete sunacaklarını da anımsattı. Kulüp yeterliliğini önemsediklerini ifade eden Kılavuz, “Yönetici, yöneticilik yapmak için gelecektir. Paralar yarışmayacaktır. Kulüpleri bu durumdan kurtarmak için kulüplerin öz kaynaklarının olması gerekiyor” diye konuştu.
 
'FUTBOL DEĞİL SPOR KULÜBÜYÜZ'

Kentin potansiyeli tüm bileşenlerini bir araya getirecek bir spor kulübünü yaratma çabalarının da sürdüğünü söyleyen Kılavuz, sadece futbol kulübü olmadıklarını hatırlattı. 1350 lisanslı sporcularının olduklarını bildiren Kılavuz, briçten, kadın futboluna birçok alanda faaliyet yürüttüklerini belirtti. Yaz aylarında kentin büyük parklarında kitlesel sporu özendirici etkinlikler yaptıklarını anlatan Kılavuz, şunları söyledi: “Her yaştan, her meslekten insan sporla tanışıyor.

Başarılı toplumlara baktığımızda o toplumların sanat ve spora yakınlığı toplumun başarısını direk etkiliyor. Bu ilginin artması da faaliyetlerle mümkün oluyor.” Kulübü değerlendirirken olaya bir sosyal proje olarak da baktıklarını ifade eden Kılavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bugün kentimizde 450 bin genç var. Özellikle son 30 yıllık çatışmadan kaynaklı travmatik bir süreç yaşandı. Biz gençliğe spor eliyle özgüven kazandırmak, toplumda kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlamak için çabalıyoruz.” Sporda kadının yerinin önemine değinen Kılavuz, toplumun yarısını ifade eden kadının sportif faaliyetlerde yer alması gerektiğine dikkat çekti.
 
'SPOR EVRENSEL BARIŞA HİZMET ETMELİ'

Dünya ticaretinin yüzde 10'unu futbolun oluşturduğunu hatırlatan Kılavuz, paranın olduğu yerde bahis, şike vb boyutlarıyla kirliliğin ortaya çıktığını söyleyerek şöyle konuştu: “Şu algıyı değiştirmek gerek. Statlar arena değil, sporcular da gladyatör değil. Spor toplumları bir araya getirip yarıştırmaktan ziyade dinamikleri bir araya getiren etkinlikler bütünüdür. Spor bize göre dini, dili, etnik kökeni farklı toplulukları bir araya getiren, evrensel barışa hizmet eden etkinlikler bütünüdür. Logomuzdaki çift başlı güvercin de bunu anlatıyor”
 
Futbolda belli rekorlara imza attıklarını da söyleyen Kılavuz, “Bizim için en büyük rekor şampiyonluk kupasının kentimize getirilmesidir. Bunun çabası içinde olacağız” dedi.
 
YILDIRIM'DAN FAİR-PLAY VURGUSU

Aynı zamanda RTÜK üyesi olan yönetici Doç. Dr. Ahmet Yıldırım da maçlarda skordan ziyade centilmenliğe büyük önem verdiklerini belirterek, "Aldığımız puanlar kadar futbolcularının kırmızı kart görmemesini de dikkate alıyoruz. Oyuncumuzun hatasından dolayı puan kaybetmesine hakkı vardır. Ancak fair-playden uzak davranışta bulunmasına hakkı yoktur. Sportif başarıdan daha çok önemsiyoruz. Diyarbakır taraftarı yakın geçmişteki olumsuz deneyiminden dersler çıkararak, yanlış yapan bireyleri engelleyecektir" dedi.