1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 'Birini arkasından vurmak insanlıkla bağdaşmaz'
'Birini arkasından vurmak insanlıkla bağdaşmaz'

'Birini arkasından vurmak insanlıkla bağdaşmaz'

SİİRT- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Birilerini öldürmek, şehit etmek insanlık suçudur,hele hele askerimizi, sokakta sivil olarak yürüyen bir insana arkasından silah sıkmak, onu katletmek, insanlıkla bağdaşan bir durum değil” dedi.

A+A-
Siirt'te yeni yaptırılan 400 Yataklı Devlet Hastanesi'nin açılışına katılan Bakan Müezzinoğlu, son 12 yılda kurumu ne olursa olsun, imkanları ne olursa olsun, yaşam tarzı, hayat felsefesi ne olursa olsun 77 milyon ülke insanının sağlık hizmetlerinden hakkaniyetli bir şekilde istifade ettiklerini söyledi.
 
“BİZİM ANLAYIŞIMIZ İNSANI YAŞATMAKTIR”
 
Müezzinoğlu, “Bizim hürriyetimizin temelinde şu önemli cümle vardır. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin.' Dolayısıyla ilk görevimiz insanı yaşatmaktır. Bir insanı şehit etmek insanlık suçudur. Hele hele askerimizi, sokakta sivil olarak yürüyen bir insana arkasından silah sıkmak, onu katletmek, insanlıkla bağdaşan bir durum değil. İnsanım diyene, demokratım diyene, halktan yanayım diyene, bir halkın mücadelesini veriyorum diyene yakışabilecek ve bu anlamda onu başarıya götürebilecek bir durum değildir. Bu ayıptır, bu zulümdür, Bu büyük yanlıştır.
 
Bu bölge insanları çok ağır bedeller ödedi. Sokağa çıkma yasakları ile olağanüstü hal durumları ile köylerin boşaltılması ile mezraların kapatılması birçok sıkıntıları yaşadınız, yaşadık. Ama bunlardan ders alan ve birlikte kardeşçe bu ülkede yarınlara yürüyen bir anlayışa hakim olmamız gerekir” dedi.
 
Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “Fakirdir, fukaradır, işçiydi, patrondu, doğuluydu, güneyliydi demeden 77 milyon ülke insanını sağlık hizmetlerinden, dünya standartlarından yararlandırdık.
 
Bu yolculuğu 12 yıldır büyük bir başarı ile bugünlere taşıdık. Bugün bu başarının güzel bir örneğini fiziki mekan ile Siirt'te yaşıyoruz. İnşallah Kasım sonuna kadar anjiyo cihazı Siirt'e gelecek. Kurulumu ile inşallah daha erken olur ama 2015'in Ocak ayından itibaren Siirt halkına hizmet vermeye başlayacaktır. Bizim derdimiz vatandaşın derdini paylaşmaktır. Türkçemizdeki o güzel söz; 'Dertler ve sıkıntılar paylaşıldıkça azalır, mutluluklar ise paylaşıldıkça çoğalır.' Biz insanımızın sıkıntılarını paylaştıkça almaya çalışacağız.”
 
12 yıldır iktidarları döneminde daha çok hizmet daha çok yol, okul, üniversite, daha çok sağlık hizmetleri, daha gelişmiş bir ülke hedeflediklerini belirten Müezzinoğlu, daha gelişmiş bir ülkenin şehirlerinin kasabalarına kadar hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.
 
Bakan Müüezzinoğlu, “Hiçbir ayrım yapmadan hiç çatıştırmadan hiç fitneye ve fesada fırsat vermeden, ayrıştıran değil kucaklayan olan, çatıştıran değil huzurdan ve barıştan yana olan bir anlayışın içindeyiz. Ve bu bizi sizlerle çok daha güçlü gönül bağlarımızın her geçen gün güçlenmesine vesile oldu. Her geçen gün sizlerle olan kardeşlik bağlarımız sizlerle olan sevgi bağlarımız güçlenecektir. Kim nasıl bozmak isterse istesin. Kim hangi fitneyi sokmak isterse istesin biz buna izin vermeyeceğiz. Tarihi bir geleceğe birlikte yürüyecek bir milletin mensuplarıyız. Arap'ıyla, Kürt'üyle, Türk'üyle ayrım yapmadan bir milletin mensuplarıyız. En çok ihtiyacımız olan birbirimizi daha çok sevmek birbirimize omuz vermek, 'birlikten güç doğan' anlayışıyla sahip çıkacağız. Ayrıştırmadan dışlamadan kucaklayarak, ayrıştıran ve dışlayanlara, çatıştıranlara, yakanlara, yıkanlara, dağıtanlara fırsat vermeden daha çok yaşatmak ve birlikte daha güçlü yarınlara yürüyebilmektir” ifadelerini kullandı.
 
BAKAN, BELEDİYE BAŞKANINDAN YOL YAPMA RİCASINDA BULUNDU
 
Müezzinoğlu, açılışa katılan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'a bisiklet yolunu yapması için ricada bulundu. Müezzinoğlu, "Çok değerli Belediye Başkanımız burada şimdi Sağlık Bakanlığı olarak diyorum ki, biz sağlıklı nesillere ihtiyacımız var. Her 5 yaşındaki çocuğumuza projeler geliştirdik.
 
Bu projelere biz destek verelim. Bakınız, 10-15-20 yaş grubu veya tüm gruplara diyoruz ki; 1 metre bisiklet yolu yapan Belediyemize 1 adet bisiklet hediye edeceğiz. Bir kilometre yaparsa 1 adet bisiklet, 2 kilometre yaparsa 2 adet bisiklet, sevgili Başkanım 5 kilometre yapın 5 bin bisikletli Siirtli gençlere, Siirt halkına ve Siirt'in çocuklarına gönderelim. Onlar evlerinde molotof kokteylleri ile yüzlerini kapatarak, birilerinin provokasyon aracı olmamalı. Onlar sağlıklı geleceğimize Siirt'in sağlıklı geleceğine, ülkenin sağlıklı geleceğine sağlıklı hayatın ve yaşam felsefesinin mensupları olsunlar" diye konuştu.
 
Konuşmalarının ardından Bakan Müezzinoğlu'na Tillo ilçesinde bulunan Hz. Fakirullah Türbesinin maketi takdim edildi. Bakan ve beraberindeki heyet daha sonra devlet hastanesi binasını gezerek burada yatan hastalarla sohbet etti.
 
YENİ AÇILAN SİİRT DEVLET HASTANESİ'NİN ÖZELLİKLERİ
 
26 bin metrekare alan üzerine kurulan yeni Siirt Devlet Hastanesi'nin toplam 51 bin metrekare kapalı alanı mevcut. 400 araçlık otopark kapasiteli, toplam yatak sayısı 464'tür. 82 adet tek kişilik, 165 adet çift kişilik olmak üzere nitelikli oda sayısı 242 olurken, 22 odalı yeni doğum bakım 19 yataklı genel yoğun bakım, 6 yataklı çocuk yoğun bakım, 5 yataklı koroner yoğun bakım olmak üzere toplam 52 yoğun bakım kapasitesi mevcuttur. 2 tanesi lokal olmak üzere toplamda 10 adet ameliyathane bulunurken, hastanede 89 uzman hekim, 23 pratisyen hekim, 470 yardımcı sağlık personeli, hizmet alamı kapsamında çalıştırılan yaklaşık 300 personel görev yapıyor.
 
Bakan Müezzinoğlu, daha sonra parti teşkilatı tarafından düzenlenen il danışma meclisi toplantısına katıldı. Bakan temaslarının ardından Siirt'ten ayrılacak.
 
(MND-SO-Y)
 

HABERE YORUM KAT