1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Birilerinin ar damarı çatladı
Birilerinin ar damarı çatladı

Birilerinin ar damarı çatladı

Genel Sekreterlik öyle şartlar öne sürdü ki, istekliler bu şartları gördüğünde ihaleyi alacak kişiyi tahmin etmekte zorlanmadılar.

A+A-

DİYARBAKIR – Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, öyle bir ihale açtı ki ‘Artık Birilerinin Ar Damarı Çatladı’ dedirtti. Kantin kiralaması için K2 belgesi gibi saçma isteklerde bulunan hastane, rekabet oluşmasın diye ihaleye katılım için öyle şartlar öne sürdü ki şartnameyi görenler, “Her şeyi yazmışlar ancak ihaleyi alacak firmanın ismini yazmayı unutuşlar” dedirtti. 

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, senelerdir vatandaşın pahalılığından dolayı şikayet üstüne şikayet yağdırdığı Kantin, Büfe, Lokanta, Berber ve Çiçekçi gibi işyerlerinin bir yıllığına kiralanması için ihaleye çıktı. 

Gazetemizden Yardım Talebinde Bulundular

Ancak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, ihaleye katılım için acayip belgeler istemesi ihale için bekleyenleri şaşkına çevirdi. İhaleye girmek isteyen ancak istenen şartlar dolayısıyla ihaleye katılamayan istekliler, gazetemizi arayarak bu haksızlığın giderilmesi noktasında yardım talebinde bulundu. 

Adrese Teslim İhale 

İhaleye katılmak isteyip de katılamayanlar, ihalede kamu yararı ve rekabetin ortadan kaldırıldığını belirterek, Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin ‘Adrese teslim’ ihale açtığının çok net şekilde kanıtlayabileceklerini bildirdiler. Kamu Hastaneler Birliği’nin 2886 sayılı yasaya göre almış olduğu kantin ihalesinde katılım için istemiş olduğu belgeler iş ile ilgisi olmayan tamamen adres teslimi belgeler olduğunu iddia eden ve ismini vermek istemeyen lokantacı ve kantinciler şunları dile getirdiler:  

“İhaleyi Alanlar Yük mü Taşıyacak?”

“K2 belgeleri istenmektedir.  K2 belgesi, yük taşımacılığı için kamyonet vs. gibi yük taşıyan araçlar için gerekli bir belgedir. İdare nakliyat ihalesi mi açmaktadır, yoksa kantin işi mi? kantinde satılacak tüm ürününü her sabah tedarikçilerin araçları ile kantine teslim edilir. Yani simitçi, ekmekçi, poğaçacı, fırıncı araçları ile her sabah ürünlerini kantine teslim eder. Sucu, ayrancı, yoğurtçu aynı şekilde kendi araçlarıyla ürününü getirir.

“Belgeler, İşin Belirli Bir Kişi ve Firmaya Yöneliktir”

Çalışma Bakanlığından İş Kurma İzin Belgesi istenmektedir. Böyle bir belge şu anda ancak tehlikeli işyerleri için gereklidir. Gıda ve gıda ile temasla ilgili işyerlerinin ruhsatı Tarım ve Gıda Bakanlığınca İl Müdürlüğünce verilmelidir. Gıdacı konumunda da bu durum açıkça belirtilir. Esas istenmesi gereken belge budur. O da işyeri açılınca istenir. Kısaca yukarıda istenen konu ile ilgisi olmayan belgeler, işin belirli bir kişi ve firmaya yönelik olduğu açıktır. Bunun kanıtlanması zor değildir. Ayrıca istenen diğer belgeler ile birlikte rekabet oluşmasın diye konulmuştur. Önümüz kesilmiştir. Rekabetten uzak bu ihalenin derhal iptal edilmesi gerekmektedir” 

Kurtoğlu da Benzer İhaleden Gönderilmişti

İhaleye katılamayan ve mağdur olduklarını belirten işletmecilerin haklı olarak gösterdiği tepki karşısında Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin ne diyeceği merak konusuyken, Genel Sekreterliğin bu konudaki sicilinin de oldukça bozuk olduğu biliniyor. Daha önce araç ihalesinde benzer durum ile karşı karşıya kalınmış ve bu durum Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri olarak görev yapan Muhammet Güzel Kurtoğlu’nun görevine son verilmesiyle noktalanmıştı. 

Kaynak:Özgür Haber

HABERE YORUM KAT