1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Birdal:"DTP Yeni Bir Sol Parti Kuruyor"
Birdal:"DTP Yeni Bir Sol Parti Kuruyor"

Birdal:"DTP Yeni Bir Sol Parti Kuruyor"

DTP Milletvekili Akın Birdal, kurmayı planladıkları çatı partisinin müjdesini verdi. DTP, SDP, EMEK, ÖDP’nin büyük kısmının katılacağı partinin hedefi ne olacak?

A+A-

Ahmet Türk gibi Güngören saldırısının PKK işi olmadığını savunan Akın Birdal: Kafa karışıklığını gidermek gerek. PKK çoğulcu sivil anayasa için, DTP’nin kapatılmasının önünü alabilmek için silahları susturuyorum diyebilir. O zaman da bu saldırıları kim yaptıysa muhatabı o olur.

ARKA PLAN

Türkİye’de insan hakları deyince akla gelen ilk isimlerden biri Akın Birdal. Uzun yıllar İHD’nin başkanlığını yaptı, bu uğurda ölümlerden döndü, ezilenlerin, sistemin dışına çıkanların haklarını savundu. Son dönemde Birdal’ın ismi Ergenekon soruşturması kapsamında geçmeye başladı. Birdal suikastının azmettiricisi Semih Tufan Günaltay’ın, Muzaffer Tekin’le yakın ilişkide olduğunun ortaya çıkması suikastı tekrar gündeme getirdi.

DTP Diyarbakır milletvekili Birdal ile Florya’daki Atatürk Köşkü’nde konuştuk. Birdal, kurmayı planladıkları çatı partisinin müjdesini verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin AKP’yi kapatmama kararı DTP için de bir umut oluşturdu mu? Partililer ne hissetti?

Bizim açımızdan şaşırtıcı olmadı. Salt AKP’yi değil, toplumu rahatlattı. Biraz normalleşmeye ihtiyacı vardı ülkenin. Mahkeme başkanının çağrısını dikkate almak gerekiyor. Vesayetten uzak, sivil, uzlaşmacı ve çoğulcu bir anayasanın zamanı.

Umut var mı?

Olmalı. Aksi halde süreç yeniden kilitlenir ve bu da hukuk dışı arayışlara yol açar.

Yeni anayasa tartışmaları iktidarın kendine uygun bir taslağı olarak değerlendirildi bazı çevrelerce. Yeniden gündeme gelecek çalışmanın sizi tatmin etmesini bekliyor musunuz?

Bu, AKP’nin gereksindiği anayasadan çok toplumun gereksindiği bir anayasa olmalı. Kopenhag ve Venedik kriterleri bizim için önemli. Herkesin kendi varlığını başkalarının varlığı ile ilişkilendiren bir anayasa olmalı.

KÜRTLÜĞÜ ANAYASADA TANIMLAMAYA GEREK YOK

Böyle bir anayasanın içinde Kürt kimliğinin tanınması var mı?

Adlandırılması gerekmeyebilir. Bu toplumun ve insan haklarının öznesi herkes. Böyle demek Kürtleri de kapsar. Herkesin diliyle, kimliğiyle, kültürüyle hukukun güvencesi altında yaşayabileceği ve anayasanın da bunun için bir güvence oluşturacağını söylemesi beklentileri karşılar.

Mevcut tanımda özellikle Kürtleri dışlayan bir ifade var mı?

Reddedici, tekçi, üniter bir yapı var.

Üniter ama çoğulcu mu olsun diyorsunuz?

Evet, çoğulcu olması Kürtlere ve diğerlerine yapılmış haksızlıkların özrü de olacaktır.

Bazı Kürt siyasetçiler yeni anayasaya “TC Türk ve Kürt asli unsurlarından oluşur” ifadesi konsun diyorlar. Siz ne dersiniz?

Buna katılmam. O zaman diğerlerini dışlarız. Böyle bir şeye gerek yok.

Kürtçe’nin yeri ne olmalı?

Seçmeli bir dil olabilir. Ana dil olduğu kabul edilerek isteyen o dilde eğitim görebilir ama Türkçe’nin asıl oluşunu da kabul etmek gerek.

Bunları Akın Birdal olarak mı, DTP adına mı söylüyorsunuz?

Akın Birdal olarak ama DTP ile bu konuda bir fikir çatışmamız yok.

ERGENEKON’UN GEREKÇESİNİ ORTADAN KALDIRMAK GEREK

DTP’den beklenti PKK’yı lanetlemeleriydi. Ama bu havada kaldı. Tabanını karşısına almak istemediği için mi?

PKK bir olgu. Onu var eden koşullar değişmedikçe ismi ne olursa olsun sürecektir. İnsanları böyle bir mücadeleye itecek alan yaratılmamalı. Çözümsüzlük hukuk dışı yapılanmaların gerekçesini oluşturuyor.

Ergenekon’dan bahsediyorsunuz sanırım.

Elbette. Çünkü Ergenekon ya da JİTEM ya da kontrgerilla her neyse, bunların gerekçelerini ortadan kaldırmak gerek.

Güngören saldırısı PKK’nın işi miydi sizce? Ahmet Türk aksini söylüyor.

Bunu bakan iddia etti. Yakalananlar örgüte yardım ve yataklıktan yargılandı, saldırıdan değil. Bakan o açıklamayla aceleci davrandı. Taşların yerinden böylesine oynadığı günlerde daha dikkatli olmalıydı.

Bu eylemi örgüt yapmamış bile olsa daha önce sivillere yönelik, şehirlerde yaptığı eylemler mevcut. Acaba artık PKK denince homojen bir yapıdan bahsetmiyor muyuz?

Doğru, bahsetmiyoruz. Bence bu kafa karışıklığının önünü kesmek için PKK şunu söyleyebilir: Çoğulcu sivil anayasa için, DTP’nin kapatılmasının önünü alabilmek için silahları susturuyorum. O zaman da bu saldırıları kim yaptıysa muhatabı o olur.

-Ama örgüt ateşkesleri hep kendi bozuyor...

Daha önce 5 kez tek yanlı silah susturdu, karşılık görmedi. Şiddete zemin yaratan politikalar güdüldü. Mevcudiyetinin devamı bu yüzden.

KÜRTLER BAŞKA BİR HALKTIR

-Kürtler kendilerini Türklerden başka bir halk olarak mı görüyor?

Evet, Kürtler başka bir halktır. TC vatandaşıdır ama Kürtler, Ermeniler, Gürcüler vs başka halklardır.

-Bu ülkedeki egemen zihniyet bu saydıklarınızı tek halk olarak mı görüyor?

Kuşkusuz. Ve bundan rencide oluyorlar. Sorunu çözümüne de buradan başlanabilir.

-Rencide oldukları Türk milliyetçiliği mi?

Evet, her türlü milliyetçilik. Çağdaş bir insanın en son sığınacağı liman milliyetçiliktir.

-DTP neden milliyetçi bir çizgide siyaset yapıyor? Sürekli Kürt kimliğine işaret ediyor?

Belki bu çözümsüzlük bazı çevreleri milliyetçiliğe itiyor. Bu yüzden kardeşleşmeyi slogan olmaktan çıkarıp birbirimizi anlamaya çalışmalıyız. Değişen bir şeyler var. Beni alın örneğin. Kürtler bir Türk’ü kendi illerinden aday gösterebiliyor. Türk ve Kürt olmanın ötesine geçebilmek gerek. Bu da bizim yeni açılımımızla olabilir.

2 AY İÇİNDE YENİ PARTİ KURUYORUZ

Hangi açılım?

Son kamuoyu araştırmalarına göre Türkiye’de yüzde 25’lik bir kararsız seçmen kitlesi var. Bunların birçoğu emekçi ve yoksul insanlar. Biz bu insanları kucaklayacak yeni bir çatı partisi kurmak için harekete geçtik. Bu parti gerçek bir Türkiye partisi ve sol bir parti olacak.

Kimler var bu çatının altında?

DTP, SDP, EMEK, ÖDP’nin büyük kısmı...

Bu partiler yeni parti içinde eriyecek mi?

Başlangıçta kendi aidiyetlerini koruyarak yeni partide buluşma olabilir. Ama bunun altında örneğin Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Sosyalist Parti Girişimi, güçlü bir emek hareketi ve örgütlü kadın hareketi var. 80 darbesi sonrası bir yerlere savrulan aydınlar, gazeteciler, kültür insanları var. Bir de azınlıkların temsilcileri var.

Bu insanlar bir araya geldi mi?

Evet, geçen ay Ankara ve İstanbul’da bir dizi görüşme başlatıldı. Önümüzdeki günlerde görüşme süreci tamamlanacak, isimler de açıklanacak.

Hangi isimlerle görüşüyorsunuz? Örneğin benim aklıma ilk olarak Ufuk Uras geliyor.

Kendisiyle birkaç kez görüştük. Altan Öymen, Tarhan Erdem, Ercan Karakaş’ın da bilgisi var.

Parti ne zaman kurulacak?

En fazla iki ay içerisinde bir fotoğraf ortaya çıkacak ve parti kurulacak.

Yerel seçimlerde partileşmiş mi olacaksınız?

Yerel seçimlere tüzel kişi olarak olmasa bile var olanlardan biriyle girilir.

-Partinin lideri kim olacak?

Kolektif önderlik düşünüyoruz ilk aşamada. Rotasyon sistemi.

Lidersiz hareket nasıl tutacak?

Şu olmazsa olmaz dersek daha yolun başında zayıflarız. Hareket süreç içinde bir lider çıkaracaktır.

Aklıma size paralel 10 Aralık hareketi geliyor. Birlikte mi hareket edeceksiniz yoksa rakip misiniz?

Rakip değiliz, oradaki birçok arkadaşı tanıyoruz. Bizce onların yeri çatı partisidir. Birleşmek isteriz.

Teneke sesi bulabilirlerdi

-Geçen hafta AKŞAM’ın bir manşeti vardı. Uğur Mumcu’nun evinin karşısında bir dairede sizin suikastı azmettiren Semih Tufan Gülaltay’ın, Korkut Eken’in bir araya geldikleri bilgisi vardı. Ne hissetiniz görünce?

Şaşırtıcı bulmuyorum bunları. Biz hukuk dışı uygulamalara 20 yıldır dikkat çekmeye çalışıyoruz. Ancak ne yazık ki anca bugün konuşuluyor. Örneğin benim suikastımla ilgili 13 kişi 9 ile 19 yıl arasında hüküm giydi, 2.5 yıl sonra çıktılar.

-O dönem çok tehdit alıyor muydunuz?

Tabii. Tabuların üzerine gidiyorduk.

-Tehdit telefonlarının altından bir şey çıktı mı?

Suikasttan sonra o teneke ses kesildi. Suikast öncesi alçakça, insanlık dışı şeyler yaşadık. Eşimi yitirmiştim, telefon edip çocuklarımın bir hafta önce kaybettikleri annelerine küfrediyorlardı. Ruh halleri değişti, travmalar atlattık. Sonra o teneke ses kesildi. İsteseler kim olduğunu bulabilirlerdi.

-Ergenekon soruşturması ile ilgili yer yer isminiz anılıyor. Yine telefonlar var mı?

Hayır.