1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir usulsüzlük iddiası daha!
Bir usulsüzlük iddiası daha!

Bir usulsüzlük iddiası daha!

DTB başkan adayı Tahsin Arslan, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen borsa seçimlerinde usulsüzlük yapıldığını ileri sürerek, seçimin iptali için Bağlar İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na başvuruda bulunduklarını kaydetti

A+A-

2 Haziran'da yapılan seçimlerinde başkanlığına 330 oyun 185'ini alarak Ebubekir Bal'ın getirildiği Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) ile ilgili usulsüzlük iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Seçimlerden önce üye kayıtlarında usulsüzlük yapıldığına ilişkin iddiaların ortaya atıldığı ve bu iddiaların önceki başkan Fahrettin Akyıl tarafından doğrulandığı DTB ile ilgili bir iddiada başkan adayı Tahsin Arslan'dan geldi. Arslan, daha önce DTB'de kayıtların yapılmaması nedeniyle Başbakanlığa, Bakanlığa ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını anımsatarak, “Bakanlık tarafından DTB ile ilgili müfettiş görevlendirildi. Müfettişlerin yaptığı 25 günlük teftiş sonucunda borsaya kaydolmak için başvuran 147 kişinin kaydının yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına ve bu kayıtların ivedilikle yapılmasına ilişkin talimat verildi. Ancak buna rağmen kayıtlar yapılmadı ve seçimlere gidildi” dedi.

“Seçimlerde de usulsüzlük”

Bunun yanı sıra seçimlerde de usulsüzlük yapıldığına işaret eden Arslan, şunları kaydetti:

“TOBB'nin, 'Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri” hakkındaki yönetmeliğinin 11'inci maddesinin 'Seçim Usul ve Esasları' başlıklı maddesinin ilk paragrafında oda, borsa ve birlik organları ile şubelerin seçimleri, kanunda ve bu yönetmelikte yazılı usul ve esaslara uygun olarak elektronik ortamda bakarlık ve birlik bünyesinde yer alan ortak veri tabanından alınan seçme ve seçilme hakkına sahip olanları gösteren güncel üye listeleriyle yargı gözetiminde 'gizli oy ile yapılır' denilmektedir. Yasa metninden de anlaşılacağı üzere seçimin gizli oy ile yapılacağı kanunun gereğiyken, 2 Haziran'da yapılan seçimler kanuna aykırı olarak yapılmış ve seçimde usulsüzlük olmuştur. Seçim sandığı olarak şeffaf bir sandık seçilmiş ve kullanılan üye listeleri ise bir grubun mavi diğer grubun ise pembe olarak belirlenmiştir. Oy pusulalarının renkli olmasına karşın zarfların geçirgen ve dışarıdan hangi renk pusulasının içinde olduğu rahatlıklı gözlenmiştir. Bu durum gizli yapılması gereken seçimlerde ortaya usulsüzlük çıkarmıştır. Şöyle ki henüz oy verme işlemi devam ederken, hangi seçmenin, kime oy attığı ve seçimlerde kimin önde olduğu rahatlıkla tespit edilmiştir.”

“Seçimler iptal edilmeli”

Bunun yanı sıra söz konusu durumun, üyelerin özgür iradeleri ile bir seçimin gerçekleşmemesine neden olduğunu vurgulayan Arslan, “Ayrıca, oy hakkı olan tüzel kişilerin adına oy kullanan gerçek kişilerin yetkililerinin kimin olduğuna bakılmaksızın oy kullanma işlemleri gerçekleştirilmiştir. Bunun en önemli göstergesi yetki ile oy kullanan kişilerin yetkili oldukları gösterir yetki belgelerinin seçim sandık kurulu tarafından alınması gerektiği halde bu yetki belgeleri seçmenlerden alınmamıştır. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde DTB seçimlerinde aleni bir şekilde usulsüzlük yapıldığı, müfettiş raporlarına rağmen üye kayıtlarının onaylanmadığı açıktır” diye konuştu.

Seçimlerin iptal edilmesini istediklerini de vurgulayan Arslan, konuyla ilgili Bağlar İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na seçim iptali için iki kez başvuruda bulunduklarını ve bugün (dün) bir kez daha başvuruda bulunacaklarını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT