1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir ünite kan 3 insana hayat veriyor
Bir ünite kan 3 insana hayat veriyor

Bir ünite kan 3 insana hayat veriyor

Dr. Tufan Ertop, bir kan bağışının üç insana hayat verdiğini ifade ederek, 50 kilogramın üzerinde olan 18-65 yaş arası sağlıklı her insanın kan bağışı yapabileceğini söyledi.

A+A-
Kan bağışında merak edilen konular hakkında gazetemize açıklamalıda bulunan Kızılay Güneydoğu Anadolu Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Tufan Ertop, kan bağışının, ihtiyaç sahibi bir hastada kullanılmak üzere başka bir insandan belli bir miktarda kan alınmasının olduğunu ifade ederek, 50 kilogramın üzerinde olan 18-65 yaş arası sağlıklı her insanın kan bağışı yapabileceğini ifade ederek, şunları söyledi:
 
“Tansiyon üst değeri 18'in üzerinde, alt sınırda ise 9'un altında olan insanlardan kan bağışı alamıyoruz. Regüle (düzenli) durumda olan ve insülün kullanmayan şeker hastalarından da kan alınabiliyor. Halk arasında kan bağışı konusunda farklı söylenceler var. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar vardır ama tıbbi olarak söylenecek şey şudur: Sağlıklı her insanın yaptığı kan bağışının vücuda hiçbir zararı yoktur. Bunun dışında söylenen her şey yanlıştır. Sınırlı sayıda hastalıklarda vücuttan tıbbi tedavi amaçlı kan alımı yapılır. Örneğin ileri derecede KOAH olan hastalarda kan alınarak tedavi yapılır ama bu kan bağışı değildir. Tedavi amaçlıdır”
 
Bir kan üç insana hayat veriyor
 
Kan veren bir kişinin üç insanın hayatını kurtardığını ifade eden Dr. Tufan Ertop, “Bu önemli bir detay. Kanın sıvı kısmı, trombosit ve eritrosit kısmı ki en çok kullanılan kısımdır. Gönüllü bağışlardan toplanan kanlar ayrı torbalara aktarılıp üç ayrı hastaya veriliyor. Kızılay'ın sahada çalışan personelleri kan bağışlarını toplayarak, gerekli yasal zorunluluk ve testlerden geçirildikten sonra kullanılabilecek durumda olanları depolarımızda yani kan saklama dolaplarımıza alıyoruz. Rutin olarak hastanelerin Kan Bankalarına gönderiyoruz” dedi.
 
Tahliller nasıl yapılıyor?
 
Kan bağışının nasıl yapıldığı hakkında da bilgiler veren Dr. Ertop, şunları söyledi:
 
“Kan bağışı yapmaya gelen vatandaşlarımızdan hemoglobin ölçer cihazlarla parmaklardan ölçüm alınıyor. Baktığımız kişinin hemoglobin (kan miktarı)nın yeterli olup olmadığına bakıyoruz. Daha sonra modern cihazların yer aldığı laboratuarlarda hastalık testlerimizi yaptıktan sonra Merkezlerimizde kullanmaya hazır hale getiriyoruz.”
Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT