1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir türlü açılamayan hastane yurttaşları hasta etti
Bir türlü açılamayan hastane yurttaşları hasta etti

Bir türlü açılamayan hastane yurttaşları hasta etti

Bismil'in Köseli Mahallesi 2010 yılında yapımına başlanan 100 yataklı yeni Devlet Hastanesi, 2011, 2014, Cumhurbaşkanlığı ve en son 7 Haziran seçimleri için AKP tarafından seçim malzemesi yapıldı.

A+A-
En son Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 Mayıs'ta Diyarbakır'da yaptığı toplu açılış mitinginde açılışını yaptığı hastane aradan geçen 28 güne rağmen halen hizmete giremedi.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 Mayıs'ta Diyarbakır'da yaptığı toplu açılış mitinginde açılışını yaptığı Bismil Devlet Hastanesi aradan geçen 28 güne rağmen halen hizmete giremedi. 2010 yılında, mevcut 50 yataklı eski Devlet Hastanesi'nin fiziki durumunun yetersiz olması nedeniyle çeşitli bölümlerde hastalar için odalar açılırken, TOKİ tarafından Köseli Mahallesi yakınında yapımına başlanan 100 yataklı yeni Devlet Hastanesi, 2011 genel seçimlerinde, 2014 yerel seçimlerde, Cuhurbaşkanlığı seçimlerinde ve en son 7 Haziran seçimleri için AKP tarafından seçim malzemesi yapıldı. 
 
 
Erdoğan 2 kez açılışını yaptı
 
 
İki kez ihalesi yapılan ve bir türlü tamamlanamayan Devlet Hastanesi, 25 Haziran 2013 yılında hizmete açılması karlaştırılırken, açılışı dönemin Başbakan'ı Erdoğan tarafından, 2014 yılında yapılan yerel seçimler öncesi toplu açılışlar ile birlikte yapıldı. Açılışa rağmen aradan geçen süre zarfında hizmete açılmayan hastane, bir kez daha 2 Mayıs'ta bu sefer de Cumhurbaşkanı olan Erdoğan tarafından yapıldı. 
 
 
İki kez ihalesi yapıldı
 
 
TOKİ tarafından ihalesi yapılan ve 8 Temmuz 2010 tarihinde sözleşmesi imzalanarak bir firmaya verilen Devlet Hastanesi'nin inşaatına betonun dökülmesi esnasında çökme meydana gelerek, 3 yurttaş yaralandı. İlk ihalede tamamlanamayan hastane daha sonra tekrar ihaleye çıkarılarak, başka bir firmaya verildi. 
 
 
Mevcut Devlet Hastanesi hastalık saçıyor
 
 
Daha önce iş kazalarının da meydana geldiği, fiziki koşulları uygun olmayan, teknik ekipman ve yatak sayısının azlığından kaynaklı yurttaşlara hizmet sunamayan mevcut Devlet Hastanesi'ne başvuran yurttaşların büyük bir kısmı Diyarbakır ve Batman'daki hastanelere naklediliyor. 50 yataklı hastanenin değişik bölümlerinde 10 oda açılarak, 60 yataklı hale getirilmiş durumda. Dökülen duvarları tehlike saçan, su çeken, kir ve lekelerle adeta hastalık saçan hastane, çöpten geçilmiyor. Her gün onlarca hastanın başvurduğu eski hastane kapatılmayı beklerken, açılışı 2 kez yapılan yeni Devlet Hastanesi'nin ne zaman açılacağı ise bilinmiyor.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT