1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bir Türk Futbolu Efsanesi: Metin Oktay
Bir Türk Futbolu Efsanesi: Metin Oktay

Bir Türk Futbolu Efsanesi: Metin Oktay

Galatasaray’ın efsanelerinden Metin Oktay Türk futbol tarihine adı altın harflerle yazılan isimlerden birisi. Taçsız Kralın kariyeri başarılarla dolu

A+A-

Türk futbolunun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden birisi olan Metin Oktay’ın adı her ne kadar Galatasaray ile özdeşleşmişse de, Taçsız Kral lakaplı efsane futbolcuya taraflı tarafsız tüm   ve sporseverlerin büyük bir saygı beslediği gerçek. Şimdi Metin Oktay’ın başarılarla dolu futbolculuk kariyerine bakarak büyük ustayı anacağız.

Damlacıkspor’dan Galatasaray’a ve Palermo’ya

2 Şubat 1936’da İzmir’in Karşıyaka semtinde doğan Metin Oktay, futbol kariyerine 1952 senesinde İzmir’in yerel takımlarından birisi olan Damlacıkspor’da başladı. Daha sonra bir süre Yün Mensucat’ın altyapısında oynayan Oktay, 1954-1955 sezonunda İzmirspor’a transfer olarak profesyonel oldu. Burada bir sezon geçiren Metin Oktay hem İzmir Profesyonel Ligi şampiyonluğuna ulaştı, hem de 18 maçta kaydettiği 17 gol ile kariyerinde daha nicelerini yaşayacağı gol krallıklarından ilkini burada elde etti. Bu başarılı performansıyla Galatasaray’a transfer olarak İstanbul Profesyonel Ligi’nde mücadele etmeye başladı.

Metin Oktay’ın adeta özdeşleştiği Galatasaray kariyerini iki döneme ayırmak doğru olur. İlk dönemde Metin Oktay 1955 ile 1958 yılları arasında iki lig şampiyonluğu ve üç gol krallığı yaşadı. Milli Lig’in kurulmasının ardından da ilk üç yıl gol krallığını korudu. Galatasaray ile ilk döneminde 144 maçta tam 157 gol kaydeden Metin Oktay, İtalyan takımlarından Palermo’ya transfer oldu. Palermo forması giydiği 1961-1962 sezonunda birçok talihsiz sakatlık yaşadı ve sadece 12 maçta forma giyip 3 gol bulabildi. İtalya macerasının ardından 1962 yılında Metin Oktay için ikinci Galatasaray dönemi başladı. 1968-1969 yılına kadar 180 maçta 137 gol bulan Taçsız Kral bu dönemde de birçok şampiyonluk ve gol krallığı yaşadı.

Taçsız Kral’ın başarılarla dolu kariyeri

Metin Oktay tam forma giydiği farklı liglerde tam 11 kere gol krallığına ulaştı; buradan da Taçsız Kral lakabını ne kadar hak ettiğini görüyoruz. Kulüp kariyerine baktığımızda, Metin Oktay’ın üç farklı takımda (İzmirspor, Galatasaray ve Palermo) toplam 354 maça çıktığını ve bu karşılaşmalarda 314 kere rakip fileleri havalandırdığını görüyoruz. Ayrıca 36 kere milli formayı giyen Metin Oktay, milli takım kariyerinde 19 gol kaydetmiştir.

Futbolculuk kariyerinden sonra kısa bir süre Galatasaray ve Bursaspor’da teknik direktörlük tapan Metin Oktay, 1991 yılında Boğaziçi Köprüsü çıkışındaki trafik kazasında hayatını kaybetti. Taçsız Kral aradan yıllar geçse de ve futbol severlerin gönlündeki yerini korumaya devam edecek. 

HABERE YORUM KAT