1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bir sezonda iki lig birden düştü
Bir sezonda iki lig birden düştü

Bir sezonda iki lig birden düştü

Son 4 yıl içerisinde 4 küme birden düşen Diyarbakırspor BAL Ligine yan Bölgesel amatör ligine kadar düştü.

A+A-

Bu arada sorunlarından bir türlü kurtulamayan Güneydoğu'nun en köklü ve süper lige ilk çıkan, dünya rekorlarıyla başarılarını süsleyen Yeşil-kırmızılı ekibi bekleyen bir diğer tehlike ise FİFA'da bekleyen dosyalar. 

Yanı başında komşu kent, Malatyaspor'u 1 sezonda iki lig birden düşüren FİFA, benzer dosyalardan dolayı Diyarbakırspor'u da her an amatör alt kümelere gönderebilir.

ŞU ANDA MALATYA AMATÖR KÜMEDE MÜCADELE EDEN  MALATYASPOR'UN BAŞINA GELENLER..

2006 yılında Süper Lig'e veda eden, sırasıyla Bank Asya 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig'de tutunamayarak, Malatya 1. Amatör Küme'ye kadar düşen ve eski başarılı günlerini mumla arayan Malatyaspor, girdiği ekonomik dar boğaz nedeniyle zor günler geçiriyor.

Sarı-kırmızılıların düşüş hikayesini  anlatan kulüp başkanı Bülent Kapkıner, kulübün 1966 yılında Malatya'da faaliyet gösteren 4 amatör takımın, bir araya getirilmesiyle kurulduğunu söyledi.

Başarılarla dolu geçmişe sahip Malatyaspor'un, şimdiki ismiyle Süper Lig'e 1983-1984 sezonunda namağlup çıktığını anımsatan Kapkıner, 1989-90 sezonunda takımın 1. Lig'e düştüğünü ve 2001 yılında yeniden Süper Lig'e yükseldiğini aktardı.

Kapkıner, takımın 2002-2003 yılında ligi beşinci sırada tamamlayarak, UEFA Kupası'nda ön eleme hakkı kazandığını anımsatarak, ''UEFA Kupası'nda İsviçre'nin Basel takımıyla Malatya'da yaptığımız maçtan bir talihsizlik sonucu 2-0 yenik ayrıldık. Deplasmanda ise maçın normal süresini 2-0 önde bitirmememize rağmen uzatmada yediğimiz golle elendik'' dedi.

UEFA kupasına katılmış takımın düşüş hikayesinin ise dünyada eşine az rastlanacak kadar hızlı olduğunu dile getiren Kapkıner, 2006 yılında Süper Lig'den 1. Lig'e gerileyen takımın son 5 senede, sırasıyla Bank Asya 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig'de tutunamayarak, Malatya 1. Amatör Küme Ligi'ne kadar düştüğünü belirtti.

-Bir sezonda iki kez küme düştü-

Malatya 1. Amatör Küme'ye UEFA kararıyla düşürüldüklerini belirten Kapkıner, ''Çek futbolcu Jiri Mashek'in UEFA nezdinde açtığı dava nedeniyle alt lige düştük. Mashek, 59 bin avro alacağını tahsil edemediği gerekçesiyle bizden davacı oldu. Önce 6 puan silme cezası aldık. Para yine ödenmeyince Bölgesel Amatör Lig'den, Malatya 1. Amatör Küme Ligi'ne düşürüldük. Bir sezonda iki lig birden düşmüş olduk'' diye konuştu.

''Altın yere düşmekle değerini kaybetmez'' diye konuşan Kapkıner, ''Malatyaspor'u kapatmayacağız. Bizden sonra kim kapatır, bilmiyorum. 2014'ün sonuna kadar yönetimdeyiz. Ümidimi hiç kaybetmedim. Malatyaspor'un bu durumdan kurtulacağına inanıyorum'' dedi.

Malatyaspor'un ekonomik olarak zor günler geçirdiğini ve geçmiş hesaplarının incelendiğini de kaydeden Kapkıner, şöyle devam etti:

''İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporları doğrultusunda bir kamu davası açılacaktır. Dava iddianame aşamasında. Eski yöneticilere, Malatyaspor'u zarara uğrattıkları gerekçesiyle dava açılacak. Bu davaya müdahil olmak için 3,5 ile 4 milyon lira paramızın olması lazım. Biz müdahil olsak da, olmasak da devlet bu davadan vazgeçmeyecektir. Kulübün bütün banka hesapları hacizli. Tüm olumsuz şartlara rağmen, Bölgesel Amatör Lig'de mücadele ederken dahi maçlarımızı bin 500 kişi izliyor. Gittiğimiz her deplasmanda ilgi görüyoruz. Her gün onlarca mail alıyorum. Sevenlerimiz 'Malatyaspor için ne yapabiliriz?' diyorlar. Malatyaspor her şeye rağmen bir markadır.''

Malatya Belediyesi'nin Malatyaspor'u şu anki idari binasından dahi çıkarmak istediğini iddia eden Kapkıner, bu konuyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını sözlerine ekledi.

Malatyaspor'un Süper'in Lig'den Malatya 1. Amatör Küme Ligi'ne uzanan serüveni şöyle:

Sezon                    Lig

----------               --------------------------

2005-2006                Süper Lig

2006-2007                Bank Asya 1. Lig

2007-2008                Bank Asya 1. Lig

2008-2009                Bank Asya 1. Lig

2009-2010                TFF 2. Lig

2010-2011                TFF 3. Lig

2011-2012                Bölgesel Amatör Lig

2011-2012                Malatya 1. Amatör Küme Ligi (3 Şubat 2012'de UEFA kararıyla)

HABERE YORUM KAT