1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir okul müdürünün hukuk mücadelesi
Bir okul müdürünün hukuk mücadelesi

Bir okul müdürünün hukuk mücadelesi

Diyarbakır'da Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okulda çalınan 3 bilgisayar kasası ve Şartlı Nakil Parası'nın eksik dağıtılmasıyla ilgili hakkında 3 dava açtığı okul müdürü Recep Çekiç verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

A+A-

MEB aleyhine açtığı 5 davayı da ayrıca kazanan Çekiç, Diyarbakır Eski Milli Eğitim Müdürü Toman'ın tutumundan dolayı mağdur olduğunu ifade ederek tazminat davası açacağını da kaydetti.

Recep Çekiç,Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi'ndeki Fatih İlköğretim Okulu'nda müdürlük yapıyordu. 18'i müdürlük ve idarecilik olmak üzere yaklaşık 40 yıl eğitimci olarak hizmet eden Çekiç'in hakkında 2004-2007 yılları arasında öğrenci annelerine verilen Şartlı Nakil Parası'nın kalan 18 bin TL'sini neden dağıtmadığı ve yine okulda çalınan 3 bilgisayar kasasıyla ilgili hırsızlık olayında ihmali olduğu gerekçesiyle önce inceleme ve soruşturma başlattı,görevlendirilen müfettişlerin Çekiç aleyhinde rapor tutmasıyla da toplam 3 idari dava açtı.
 
DAVALARIN TAMAMINI KAZANDI

Çekiç'e 5 maaş kesme cezası da verilirken,bu sürecin verdiği psikolojik rahatsızlıkla 2009'da emekli oldu. Hukuk mücadelesini bırakmayan Çekiç,Milli Eğitim Bakanlığı hakkında 5 dava açtı. Yargı,MEB'in Çekiç hakkında açtığı 3 davada red kararı verdi. Çekiç'in kendisine yapılan haksızlıkla ilgili açtığı 5 davada da yargıdan Çekiç'in lehine kararlar çıktı.

Eski Milli Eğitim Müdürü Zülfü Toman'ın okula yaptığı ziyaret sırasındaki bir olayı kişiselleştirerek kendisine karşı hüsümet beslediğini, bunun sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı organlarını yanlış yönlendirerek kendisini mağdur ettiğini belirten Recep Çekiç,3'ü aleyhinde açılan davalarda çıkan red kararlarıyla beraber 8 davayı kazandığına işaret ederek,MEB hakkında tazminat davası açacağını kaydetti.
 
'İMZASIZ MAİLLER DİKKATE ALINARAK DAVA AÇILDI'

Çekiç,”Bağlar Fatih İlköğretim okulu müdürü olarak görevdeyken hakkımda isimsiz imzasız atılan bir dizi e-maillere ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce tümüne kamu yararı denilerek açılan soruşturmalardan elle tutulur hiçbir suç unsuru bulunmamasına rağmen görevlendirilen eğitim müfettiş yardımcısı A.A' a baskı yapılması neticesinde gerçek dışı hazırlanan rapora dayanarak sözde aynı suçu değişik şekillerde göstermek suretiyle 5 kez maaş kesim cezası olarak idari ceza verilmiş görevdeyken yargılanmam için bağlar kaymakamlığından izin istenmiş kaymakamlıkça yapılan incelemeyle şekil ve unsur bakımından suç unsuru bulunmadığından izin verilmemesine rağmen emekliye ayrılmamı müteakip resen ikisi alacak, biri ise ceza davası olmak üzere 3 ayrı adli dava açıldı.

Öncelikle emekliye ayrılır ayrılmaz hakkımda verilen idari cezaların uygulanma hükmü olmamasına rağmen iptali konusunda idare ve bölge idare mahkemelerine açmış olduğum 5 ayrı davayı ve milli eğitim müdürlüğünün açmış olduğu 4 yıl süren 3 ayrı adli davayı da kazanarak toplam açılan 8 davanın 8'ini de kazanmış olduğumdan suçsuz ve de haklı olduğum mahkemelerce de tescil edilmiş bulunmaktadır.” dedi.
 
'TÜM BUNLARIN SEBEBİ TOMAN'DIR'

“Tüm bunlara sebep eski il milli eğitim müdürü Zülfü Toman'ın kendisi olup 05.11.2008 tarihinde okulum Fatih İlköğretim okulunu ziyaretlerinde bir öğrenci hakkında bilgi alışverişinde bulunan bir bayan ve bir erkek öğretmen için edep ve ahlaka sığmayan ifadesine karşı çıkıp bu tabiri söz konusu öğretmenlere ifademle dolayısıyla tüm öğretmenlerin ve çevrenin duyması neticesinde kendisine ulaşmasından dolayı müdür yardımcısı Ö.Y vasıtasıyla okuldan bulunan bir köstebek tarafından isimsiz ve imzasız i-mailîer atılmıştır.” diyen Çekiç,bu karalamalar karşısında hukuk mücadelesi verdiğini kaydetti.

Çekiç,”Hakkımda ki bu karalama haksız uygulamaları kullanılan edep ve ahlak dışı bu tabiri başta Sayın Cumhurbaşkanına, T.B.M.M. Başkanına, Başbakanlık (Bimere) Milli Eğitim Bakanına, mektupla bazı milletvekillerine, içişleri bakanımıza ise bizzat ifadem neticesinde bakanlıkça valiliğin incelemesi istenmiş, yapılan incelemede iddiaların ciddi olmasından dolayı bakanlıkça açılan soruşturma neticesinde milli eğitim müdürüne getirilen ceza teklifi valiliğe iletilmiştir.” dedi.
 
'İFTİRALARA DAYANAMAYAN MEMUR İNTİHAR ETTİ'

Kendisiyle birlikte suçlanan M.T isimli memurun bu iftiraları gururuna yediremeyerek intihar ettiğinin altını çizen Çekiç, yargı kararlarıyla haklılığının ıspat edilmesinden dolayı bir nebze de olsa rahatladığını dile getirdi. Çekiç,”Haksız yere ,mesnetsizce, eksik ve sağlıklı bir soruşturma yapmayarak hazırladığ ıraporla görevimi kötüye kullandığım teklifinde bulunan müfettiş A.A hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmam nedeniyle valilikçe milli eğitim müdürlüğünden müfettiş hakkında inceleme yapılmasını istemiş, milli eğitim teftiş kurulu başkan yardımcısı V.Y tarafından yapılan incelemede müdür Zülfü Toman'ın baskısı neticesinde yanlı ve taraflı davranılarak aklanmış olduğundan valilikçe müfettişin yargılanmasına izin verilmemiştir.

34 yıl gibi uzun bir süre eğitim ve öğretimde gerek öğretmenlik gerekse idarecilik yaparak memleketime tüm olumsuzlara ve adli cezaya karşı karşıya kalmama rağmen tarihi yapılar arasında bir okul yapılmasına sebep olarak hizmet etmenin onur ve şerefiyle tüm bunları hak etmediğimi mahkeme kararları göstermiştir. 4 yıldan beridir mağdur edilerek sağlığımın bozulmasına ve de cemiyet içerisinde güven ve itibarımın zedelenmesinden dolayı bakanlık aleyhine maddi ve manevi tazminat davası da açacağım.” İfadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT