1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Bir öğretmen 16 köye ışık oldu
Bir öğretmen 16 köye ışık oldu

Bir öğretmen 16 köye ışık oldu

Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Mollafadıl Köyü İlkokulu öğretmeni Alev Sungur, başlattığı kampanyalarla topladığı 8 bin 500 kitapla Adilcevaz’da 16 köy okuluna kütüphane kurdu.

A+A-

Hayatında hiç uçak görmeyen tüm öğrencilerini uçağa bindirerek İstanbul gezisine götüren Alev Öğretmen, ‘Okul Bizim Yuvamız’ çalışmasıyla 53 yıllık sobalı okula kalorifer sistemi getirdi. Okula parke döşetip sınıfa halı sererek, okuma minderleri koydu. Çocuklar için okulda satranç oynayabilecekleri, film izleyebilecekleri bir hobi odası oluşturdu.
 
Bitlis´in Adilcevaz ilçesine bağlı Mollafadıl Köyü İlkokulu’nda görev yapan sınıf öğretmeni Alev Sungur, kendi imkânlarıyla yürüttüğü proje ve kampanyalarla köy çocuklarının hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. 24 yıldan beri hiçbir kadın öğretmenin gelmediği köyde görev yapan Alev Sungur, defalarca ilçe merkezine görevlendirmesi yapılmak istendiği halde köy okulunda çalışmayı tercih etti. Köy çocuklarına umut olan Öğretmen Sungur, ‘Çocuklar Kitap Okusun’ kampanyasıyla sosyal medya üzerinden topladığı 8 bin 500 kitapla Adilcevaz’da 16 köy okuluna kütüphane kurdu. Sungur, ‘Çocuklar Üşümesin’ kampanyasıyla da Adilcevaz´da 12 köy okulu, Hizan´da ise 5 köy okulundan toplam 700 öğrencinin; kışlık mont, bot, atkı, bere ve çorap ihtiyaçlarının giderilmesini sağladı.
 
Köy dışına çıkamayan öğrenciler, İstanbul’da müze ve saray gezdi
 
Alev Öğretmen, ‘Vatanımızı Tanıyalım’ projesiyle, hayatında hiç uçak görmeyen bütün öğrencilerini 23 Nisan’da uçağa bindirerek İstanbul gezisine götürürken; bu gezi sayesinde, ilçe dışına dahi çıkamayan öğrenciler, ilk kez müze ve saray gördüler, boğazda tekne turuna çıkıp ilk kez lunaparkta eğlendiler.
 
Öğrencileri için birçok proje ve kampanyaya imza atan Alev Öğretmen, ‘Okul Bizim Yuvamız’ çalışmasıyla 53 yıllık sobalı okula kalorifer sistemi getirdi, okulun iç ve dış cephe boyasını yaptırdı ve okula bin 500 kitaplı bir kütüphane kurdu.
 
Müdür odasını hobi salonu yaptı
 
Okula parke döşeterek sınıfa halı serip okuma minderleri koyan Alev Öğretmen, çocuklarla beraber dış kapıda ayakkabılarını çıkararak içeriye giriyor. Müdür odasını iptal ettirerek çocukların satranç oynayabileceği, film izleyebileceği bir hobi odası açan öğretmen, sınıfa bireysel sınıf dolabı koyup daha önce kömürlük olan odaya mutfak dolabı yaptırıp odayı da mutfağa dönüştürdü.
 
‘Köy Okulları Kardeştir’ projesiyle, Sivas, Adıyaman, Mardin ve Diyarbakır´da bulunan 5 köy okuluna kırtasiye malzemesi ve hikâye kitabı desteğinde bulundu. Yürüttüğü proje ve kampanyalarla idealist bir öğretmen olduğunu gösteren Alev Öğretmen 8 Mart 2016 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çekmiş olduğu ‘Hayat Veren Kadınlar’ isimli kısa filmde yer aldı.
 
24 yıl sonra gelen ilk kadın öğretmen
 
Gayretli çalışmaları sonucu gerek altyapı gerekse öğrencilerin akademik başarısı itibarıyla okulun seviyesini artıran Alev Öğretmen, çalışmalarını eğlence haline getirerek projelerine devam ediyor. Hala yapılacak işleri olduğunu ifade eden idealist öğretmen, “Mesleğe başladığım ilk gün aklıma koymuştum ´Her zaman önceliğim okulum ve öğrencilerim olacak´ diye. Tayinimin çıktığı Mollafadıl Köyü ilçeye 50 kilometre uzaklıkta ve 24 yıldır hiç bayan öğretmenin kalmadığı bir köy. 3 günlük öğretmendim, bana da ilçe merkezinde bir okula görevlendirme verildi, ama kabul etmedim. Yaptığım her şeyi severek yapıyorum; sadece kendi köyüme değil, elimden geldiğince başka köylere de hizmet etmek benim öğretmenlik anlayışım” dedi.
 
Köy öğretmeni olmanın hayatından fedakarlık etmek olduğunu vurgulayan Alev Öğretmen, “Köy öğretmeni olmak, birçok şeyi geri plana atıp çocukları ön plana çıkarmak. İlkokula başlayıp çocuklarımıza hayatın sadece köyden ibaret olmadığını göstermek. Sabahları bir yandan sobayı yakıp, bir yandan okulu temizleyip, bir yandan da çocuklara şarkı öğretebilmektir” diye konuştu.
 
“Çocukların gözlerindeki mutluluk bağımlılık yapıyor”
 
Öğretmenlik hayatı boyunca köy çocuklarının daha iyi şartlarda okuması için bu kadar çalıştığını dile getiren Alev Öğretmen, hayırseverlerin yardımlarıyla başarılı olan kampanyayı şöyle anlattı:
 
“Çocukların gözlerindeki mutluluk bağımlılık yapıyor. Öğrencilerim için ilk olarak okulun fiziksel şartlarında iyileştirme yaparak işe başladım. Okulun iç-dış boyasını yaptık, sınıfa halı döşedik, duvarlarımızı eğitici materyallerle donattık. Bu sayede okulumuz adeta bir ev ortamına dönüştü ve çocuklar okula çok istekli geliyor. Okulda bulunan iki tane eskiden sınıf olarak kullanılan odamız var; bunlardan birini hobi odası yaptım. Bu odada çocuklar satranç oynayabiliyor, film izleyebiliyor, kitap okuyabiliyor ya da oyuncaklarıyla oynayabiliyorlar. Diğer boş odayı ise mutfak yaptırdım, yardımcı personelimizin yaptığı yemekleri çocuklarımız burada yiyor. Yine hayırseverlerin yardımıyla okuluma bin 500 kitaplı bir kütüphane kurduk. Günde 1 saat kitap okumayı ilk başlarda zorunlu tutarken şimdilerde çocuklar her fırsatta kitap okumak için birbirleriyle yarışıyor.”
 
Yetişkinlere okuma yazma öğretiyor
 
Öğrencilere fırsat eşitliği sunmak amacıyla bu faaliyetleri sürdürdüğünü belirten Alev Öğretmen, “Çocuklar Kitap Okusun kampanyasıyla 40 gün içinde 8 bin 500 kitap topladım ve bunları 12 köy okuluna paylaştırıp, okulların kütüphanesinin kurulmasını sağladım. Bütün bunları sadece çocuklarımın yüzündeki gülümseme için yaptım. Bu işin tek bir karşılığı var; çocukların yüzündeki gülümseme. Çocuklar mutlu oldukça ben de mutlu oluyorum” dedi.
 
Öğretmenlikten arta kalan zamanlarda eğitim çağı dışında kalan kişilere okuma yazma öğrettiğini belirten Alev Öğretmen, “Boş zamanlarımda yetişkinlere yönelik halk eğitim bünyesinde okuma yazma kursu başlattım, teyzelere ve genç kızlarımıza okuma yazma öğretiyorum” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT