1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bir oğlu dağda diğeri askere gidecek
Bir oğlu dağda diğeri askere gidecek

Bir oğlu dağda diğeri askere gidecek

Bir oğlu 4 yıl önce dağa çıkan Diyarbakır BDP'li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, diğer oğlunu da yazın askere uğurlayacak.

A+A-

İki oğlunun dağda karşılaşmalarından korktuğunu dile getiren Demirbaş, “Gençlerin ölmemesi için en çok ben barışı istiyorum” dedi. Yüreklerin artık ağlamaması gerektiğini söyleyen Demirbaş, hiçbir gencin ne dağda ne de askerde ölmesini istemediğini dile getirdi.

DEMİRBAŞ'IN YAŞADIKLARI

Diyarbakır'da 16 yaşındayken dağa çıkan oğlu Baran için annesinin sürekli gözyaşı döktüğünü dile getiren Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Star'a yeni süreçli ilgili açıklamalarda bulundu. Onurlu bir barışı hiç kimsenin ondan daha fazla istemediğini dile getiren Demirbaş, “Her uçak kalkışında acaba Kandil'mi bombalanıyor diye içim ağlıyor. Bir oğlu 4 yıl önce dağa çıktı. Diğer ise yazın askere gidecek. Bunların karşı karşıya gelmesinden korkuyorum. Ben hem asker hemde PKK'lının acısını anlıyorum. Asker annesi de benim eşimin duygusunu anlarsa o zaman barış gelir” dedi.

Uçak sesini duyduklarında hem eşinin hemde kendisinin uyuyamadığını dile getiren Demirbaş, “Eşim sabaha kadar dua ediyor. Hiçbir anne ve baba evlat açısını yaşamasın diye. Bu acıyı da anne ve babaya kimsenin yaşatmaya hakkı yoktur. Bu nedenle barış istiyorum. Artık annelerin bu açıyı yaşamaması lazım” diye konuştu.

SOMUT ADIMLAR VAR

Yeni başlayan süreçle ilgili olarak Demirbaş, “İmralıyla başlayan görüşme sürecinde somut adımlar var. En önemlisi barışı isteyenler gibi düşünen insanlar, kitleler var. Daha önceki görüşmelerde karamsarlık vardı. Bu görüşmeler yol kazasına uğradı. Oslo sürecinde kırılmalar oldu. Bu süreci temkinli ve umut verici olarak değerlendiriyorum. Ama yine de bir yol kazası olacak kaygısı taşıyorum. Kaybedecek zaman yok. Acilen somut adımlar atılmalı. Bu kez bu sorun çözülmez ise daha çok kötü şeyler olur. Eşit özgür yurttaş olarak hepimiz Türkiye'de yaşamak istiyoruz” diyerek, tarafların acilen elleri tetikten çekilmesi gerektiğine değindi.

İMRALI SÜRECİNİ POZİTİF ANLAMDA DESTEKLİYORUM

Bölgeye savaş uçakları yerine, turizm uçaklarının gelmesini isteyen Demirbaş, ana dilde eğitim hakkının tanınmasını, hakikatler araştırma komisyonunun kurulmasını istedi. Karanlık noktaların ortaya çıkması için bunların önemli olduğuna değinen Demirbaş, şunları söyledi:

“Acıların bir daha yaşanmaması için acılarla yüzleşilmeli. Demokratik, özgür sivil bir anayasa yapılmalı. İmralı sürecini pozitif anlamda destekliyorum. Savaşta kazanan yok, barışın kaybedeni de yoktur. Öl, öldür yerine yaşa ve yaşat olmalı. Ölmelerden acı duyuyoruz. Artık barış zamanı. Acıyı hissettiğimiz zaman ondan kurtulmak isteriz. Barış içinde bu acıdan kurtulmamız gerekiyor. Barış yapmak savaşmaktan sordur ama imkansız değildir. Bu süreçte herkes kararlı olmalı. Bir baba olarak sürecin devamı için her türlü bedeli ödemeye hazırım.”

HABERE YORUM KAT