1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Bir nefer olarak süreci destekliyorum'
'Bir nefer olarak süreci destekliyorum'

'Bir nefer olarak süreci destekliyorum'

Irak Kürt Bölgesi'nin Selahaddin kentinde Diyarbakır'dan gelen Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti

A+A-
Irak Kürt Bölgesi'nin Selahaddin kentinde Diyarbakır'dan gelen Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazetecileri kabul eden Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesut Barzani, barış sürecini desteklediğini belirterek, "PKK, Kandil, İmralı ve Ankara'da süren görüşmeleri olumlu buluyorum.  Bir nefer olarak bu süreci destekliyorum" dedi.
Merkezi Diyarbakır'da bulunan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nin 20 gazeteciden oluşan 4 günlük Irak Kürdistan Bölgesi gezisinin son durağı Selahaddin kenti oldu. Gazetecileri makamında kabul eden Başkan Mesud Barzani, "Amed hep rüyalarımda. Daha önce de çok gelmek istiyordum. Ancak Başbakan Erdoğan davet edince gelebildim" dedi.
"Dört parçadaki Kürtlerin birlik olmalarını istiyoruz" diyen Barzani, sürecin birlik zamanı olduğunu söyledi.
Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini kaydeden Barzani, "1976 yılında İran ve Irak bizi sıkıştırınca Türkiye'ye gitmek istedik. Babam Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanına mektup gönderdi. Ancak kabul edilmedi. Onlar da Rusya'ya gitmek zorunda kaldı" dedi.
Eski Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal döneminde Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirdiğini belirten Barzani, "Ancak Tansu Çiller'in Başbakanlığı döneminde Kürtler çok eziyet çekti" dedi.
Başbakan Erdoğan ile sürecin olumlu gelişeceğine inandığını kaydeden Barzani, "PKK, Kandil, İmralı ve Ankara arasındaki görüşmeleri olumlu buluyorum. Bir nefer olarak destek veriyorum. Dönem silah dönemi değil. Bu barış süreci olumlu devam ederse, dört parçadaki Kürtler de rahata ve huzura kavuşaçaktır" şeklinde konuştu.
Barzani, daha sonra Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nin organizasyonu ile Diyarbakır'dan gelen gazetecilere teşekkür etti.

 

HABERE YORUM KAT