1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir Milli Eğitim klasiği!
Bir Milli Eğitim klasiği!

Bir Milli Eğitim klasiği!

Diyarbakır'da her yıl olduğu gibi bu yaz dönemini de 'uyuyarak' geçiren Milli Eğitim ve okul yöneticileri, eğitim ve öğretimin başladığı bu günlerde okul tadilatlarına ağırlık verdi.

A+A-

İçi ve dışı inşaata dönen okullarda eğitimin nasıl yapılacağı merak konusu olurken, bir çok okulda da duvarlar ve sınıflar bakımsızlıktan adeta dökülüyor.

Diyarbakır, yeni bir eğitim ve öğretim yılına daha her yıl tekrarlanan klasik sorunlarla girdi. Yine yaz dönemi boş geçirilerek okul tadilatları yapılmadı ve önceki yıllarda olduğu gibi bir çok okul bakımsızlıktan harabeye dönmüş durumda. Okul yöneticileri, tadilat ve bakım çalışmalarının yaz döneminde yapılmamasına ödenek eksikliğini gerekçe gösterirken, her yıl yaşanan sorunlardan ders çıkarmayan Milli Eğitim bu yıl da eğitim ve öğretim başlamadan sınıfta kaldı.


İNŞAAT HALİNDEKİ BİNALARDA EĞİTİM NASIL OLACAK?

Bir çok okulda tadilatların ders zilinin çaldığı bu günlere denk getirilmesi tepki çekerken, inşaata dönen binalarda nasıl ders yapılacağı merak konusu. Bazı okullarda bakım ve tadilat yapılırken oluşturulan iskelelerde önlem alınmadığı için öğrenciler için önemli risk meydana gelirken, işin daha vahim tarafı ise bir çok okulun bakımsızlıktan dolayı harabeyi andırması. Para bulamayan okul idarecileri bu okullarda bakım ve onarım çalışmaları yapamıyor.

VELİLER TEPKİLİ :'NEDEN YAZIN DÜŞÜNMEDİNİZ?'

Vatandaşlar ise Milli Eğitim'in vurdumduymazlığına tepkili. Okullardaki fiziki eksiklerin daha önce tespit edilerek yaz döneminde giderilmesi gerektiğini belirten veliler, “Çok büyük bir sorumsuzluk söz konusu. Diyarbakır'da eğitim adeta sahipsizliğe itilmiş durumda. Yeni eğitim ve öğretim yılı başladı, daha yeni tadilat ve bakıma başladılar. Bazı okullarda bu bile yapılmıyor. Tadilat için para yok diyorlar. Yeni başlatılan bakım ve tadilat çalışmalarından dolayı her tarafı inşaat haline dönen okul binaları var. Buralarda eğitim nasıl verilecek?. Olan yine çocuklarımıza olacak. Bu kadar vurdumduymazlık olur mu?. “ şeklinde tepki gösterdiler.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT