1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir grup öğrenci karnesini yaktı
Bir grup öğrenci karnesini yaktı

Bir grup öğrenci karnesini yaktı

Diyarbakır'da bir grup öğrenci karnelerini yakarak, anadilde eğitim istedi.

A+A-

Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi'nde bulunan Fatih Lisesi'nde öğrenim gören bir grup öğrenci, Koşuyolu Parkı'nda bir araya gelerek, okul önüne kadar yürüdü. “Sömürgeliği yaşama ve yaşatma” pankartı açan öğrenciler, “Bê ziman jiyan nabe” ve “Eşit, parasız, anadilde eğitim” sloganları attı.

Burada öğrenciler adına açıklama yapan Berfin Atlı, Kürt halkı üzerindeki ırkçı politikaların AKP döneminde tam gaz devam ettiğini savunarak,

“Kürdistan'da Kürt halkına dönük devam eden asimile politikaları bugün biz liseli gençler üzerinde ağırlığını daha çok hissettirmekte, asimile politikalarının önünde gelen dilimize, kültürümüze yabancılaştırmaktadır” dedi.

Okullarda anadilde eğitim isteyenlerin “terörist” ilan edildiğini ileri süren Atlı, şunları kaydetti:

“Yaşamımızın en doğal hakkı olan anadilde eğitim görme isteğini dile getirdiğimizde ve buna karşı sessiz kalmamak ve yine doğal hakkımız olan ifade ve eylem özgürlüğü hakkımızı kullandığımızda arkadaşlarımız gözaltına alınmakta 'örgütü propagandası yapmak' iddiasıyla ceza almaktadır. En doğal haklarını isteyen gençler, okuldan atılmakla birlikte uyuşturucuya, hırsızlığa, sömürgeci sistemin oluşturduğu bataklığa itilmektedir.”

Yurtsever Liseli Gençlik olarak sömürgeci sisteme karşı ayakta olacaklarını ve direneceklerini kaydeden Atlı, “Uyuşturucuya, uyuşturucu tacirlerine, hırsızlığa, faşizme karşı her zaman mücadele edeceğimizi burada bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından öğrenciler bugün aldıkları karneleri yakarak, anadilde eğitim taleplerini bir kez daha yineledi.

HABERE YORUM KAT