1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir göz odada yaşam…
Bir göz odada yaşam…

Bir göz odada yaşam…

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşayan Çetin ailesi, yaşamlarını dahi idame etmekte zorlanırken, 4 kişilik aile mutfağı olmayan bir göz odadan ibaret evde yaşam mücadelesi veriyor.

A+A-

DİYARBAKIR'ın Sur ilçesinde yaşayan yurttaşların büyük çoğunluğu ekonomik sorunlar nedeniyle yaşamlarını idame ettirmekte büyük zorluklar yaşıyor. Çetin ailesi de bu durumu gözler önüne seren ailelerden yalnızca biri. Sur ilçesine bağlı Fatih Paşa Mahallesi'nde oturan Çetin ailesi, banyosu, mutfağı olmayan yalnızca bir göz odadan oluşan bir evde yaşamlarını idame etmeye çalışıyor. Boyası dökülmüş, kapı ve pencereleri tahtadan oluşan evde, Çetin ailesi kışları soğuya karşı kendini korumaya çalışıyor. Duman izinden kararan duvarlar ise ailenin yaşadığı dramı gözler önüne seriyor. Beyaz eşya olarak yalnızca bir televizyon ve buzdolabına sahip olan aile, bu iki beyaz eşyayı da komşularının kendilerine verdiği dile getiriyor.

'2 çocuğumu 10 yıl önce kaybettim'

4 kişiden oluşan Çetin ailesinin biri 13 yaşında Berivan, biri de 15 yaşında engelli olarak dünyaya gelen İsmail adında iki çocukları var. 10 yıl önce bir çocuğunu hastalıktan kaynaklı bir çocuğunu da evlerinin yanında bulunan bahçe duvarının çökmesi sonucu kaybettiğini belirten anne Maşallah Çetin (42), yaşamını yitiren iki çocuktan birinin kimliğinin dahi çıkartamadıklarını belirtti. Çetin, yaşamını yitiren çocuklarının adının Ramazan ve Berfin olduğunu belirterek, yaşadıkları trajedinin kendilerini derinden etkilediğini ifade etti. Anne Çetin, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarına bir gelecek sunamadıklarını dile getirdi. Kendisinin de zihinsel olarak rahatsız olduğunu belirten anne Çetin, sağlık güvencelerinin Yeşil Kart olduğunu belirterek, çoğu zaman komşularının verdikleri yemekler ile karınlarını doyurduklarını söyledi.

'3 aylık engelli maaşı ile geçiniyoruz'

Evlerinin babasından kalma olduğunu söyleyen baba Mehmet Salih Çetin (55), evlerinin harabeye döndüğünü belirterek, “Ev için harcayacak paramız yok. Ben çalışmıyorum, evde kimse çalışmıyor. Ben yalnızca yaz ayları üç dört ay dondurma satıyorum. Var olan parayla da geçinemiyoruz” dedi. Kendisi de engelli olan ve konuşmakta zorlanan baba Çetin, ailesinin devlet tarafından 3 ayda bir engelli çocukları adına verilen 750 TL'lik engelli maaşı ile geçindiğini belirtti. Baba Çetin, oğlu İsmail'in zihinsel hasta olduğunu ve çocuğunun yaşıtlarına göre daha az geliştiğini belirtti.

'Kışın giyecek bir ayakkabı bir de mont isterdim…'

Okula giden 13 yaşındaki Berivan, ailesinin kendisine okul üniforması alamadığı için sınıf öğretmeni ile tartıştıklarını ve artık okula gitmek istemediğini söyledi. Berivan, “Artık okula gitmeyeceğim. Hep öğretmenimle tartışıyoruz. Babam bana üniforma alamadı, ben de artık gitmeyeceğim” dedi. Dicle Kent'te bulunan engelli okuluna giden İsmail ise, “Neyinin olmasını istersin” sorusuna, “Kışın giyecek bir ayakkabı, bir mont ve diğer arkadaşlarım gibi dışarıda yemek yemeyi isterdim” yanıtını verdi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT