1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Bir gazeteci daha tutuklandı
Bir gazeteci daha tutuklandı

Bir gazeteci daha tutuklandı

Silopi'de gözaltına alınıp, zırhlı araçla kaçırılan ve oluşan kamuoyu baskısı sonrası Silopi Emniyet Müdürlüğü'nde tutulduğu kabul edilen Dicle Haber Ajansı muhabiri Nedim Oruç çıkartıldığı mahkeme tarafından "örgüt propagandası" iddiasıyla tutuklandı.

A+A-

DİHA’nın haberine göre Oruç dün Şırnak'ın Silopi ilçesinin Şehit Harun Mahallesi'nde bulunduğu evden diğer mahalle sakinleri ile birlikte silah zoru ile çıkarılarak Yenişehir Mahallesi Kapalı Spor Salonu'na götürüldü.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, oradan da darp edilip yerlerde sürüklenerek zırhlı araçla kaçırılan gazeteci Oruç’tan bir süre haber alınamadı. Sosyal medyada #NedimOruçNerede hashtagi ile oluşturulan kamuoyu baskısı sonucunda Oruç’un gözaltında olduğu ancak akşam saatlerinde Silopi Emniyet Müdürlüğü tarafından kabul edildi.

Çıkarıldığı Silopi Adliyesi'nde savcılık ifadesi alınan Oruç daha sonra sevk edildiği mahkemede "örgüt propagandası" iddiasıyla tutuklandı. Oruç'un Şırnak T Tipi Cezaevi'ne gönderilecek.

Bu hafta içinde, Ağustos ayında tutuklanan Vice muhabiri Muhammed İsmail Resul 131 gün mahpusluğun ardından tahliye edilmişti. Bu şekilde 31'den 30'a inen mahpus gazeteci sayısı Nedim Oruç ile birlikte yeniden 31 oldu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler