1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir dönem Çınar'da okuyan Vatandaştan yardım
Bir dönem Çınar'da okuyan Vatandaştan yardım

Bir dönem Çınar'da okuyan Vatandaştan yardım

Bursa İstiklal İlköğretim Okulu Müdürü Rükneddin Sürgüç, 'Gönül Köprüsü' projesi kapsamında topladığı sıra ve kırtasiye malzemelerini ilk okula başladığı Diyarbakır'ın Çınar ilçesine gönderdi.

A+A-

Bursa merkez Osmangazi İlçesi İstiklal İlköğretim Okulu\'nda müdür olarak çalışan Rükneddin Sürgüç, Osmangazi Belediyesi\'nin yardımlarıyla topladığı sıra, masa, kitap ve kırtasiye malzemelerini yıllar önce okula ilk başladığı Diyarbakır\'ın Çınar ilçesine gönderdi.

 

Gönül Köprüsü kapsamında Bursa\'da depolarda çürümeye terk edilen başta sıralar olmak üzere, bilgisayar, televizyon, giysi, kitap, defter ve kırtasiye malzemeleri ihtiyacı olan okullara dağıtılmak üzere Diyarbakır\'ın Çınar ilçesine gönderdi. Bir kamyon dolusu malzeme düzenlenen törenin ardından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılmak üzere yola çıktı.

 

Osmangazi belediyesi çalışanlarının yardımıyla yapılan çalışma çerçevesinde 120 sıra, 5 televizyon, 2 bilgisayar, yazı tahtası, kitaplar, defterler, giysiler, ansiklopediler ve kırtasiye malzemeleri toplandı.

 

Toplanan yardım malzemelerinin gönderilmesi sırasında bir konuşma yapan İstiklal İlköğretim Okulu Müdürü Rükneddin Sürgüç, babasının Toprak Mahsülleri Ofisi\'nde memur olarak görev yapmasından dolayı gittikleri Diyarbakır\'ın Çınar İlçesinde ilk okula başladığını belirterek, \'Babam memur olduğu için bende Çınar İlçesinde okula başladım. Burada kayıt yaparken bir vatadaş Çınarlı olduğunu söyleyince bende orada okula başladığımı anlattım. Vatandaş döndüyünde durumu anlatmış ve kendi okullarına bu tür yardıma büyük oranda ihtiyaç duyulduğu bize iletildi. Bende Osmangazi belediye başkanı Recep Altepe\'ye durumu ilettim. Onun yardımları ile bu malzemeleri topladık ve bu gün gönderiyoruz.\' şeklinde durumu anlattı.

 

Okullarda eski sıraların depolarda çürüdüyünü anlatan Sürgüç, özellikle Doğu ve Güneydoğu\'da bir çok öğrenci sırasız okulda eğitim alırken, büyük şehirlerde sıraların depolarda çürümesinin büyük bir ayıp olduğunu ifade etti.

 

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe\'de kendisine Diyarbakır\'da ki okullara yardım bilgisinin geldiği zaman hiç düşünmeden kabul ettiğini belirterek, \'Özellikle Gönül Köprüsü Kampanyası kapsamında gelişmiş okullar ile az gelişmiş okullar arasında bu tür köprülerin kurulması çok önemli. Biz de bu çalışma ile Diyarbakır\'da ki kardeşlerimizin eksiklerinin giderilmesi adına bu çalışmayı yaptık. Bundan dolayıda büyük mutluluk duyduk. Çünkü bu yardımı alan çocuklarımız mutlu olacaktır onların mutluluğu ise bizi daha çok sevindirir.\' dedi.

 

Osmangazi Kaymakamı Osman Taştan ise bu çalışmanın kardeşliği pekiştirmesi ve bir çok öğrencinin ihtiyacının karşılanması açısından örnek olması gerektiğini belirterek, Türkiye\'nin her yerinden bu tür duyarlılığı beklediklerini söyledi.

 

Toplanan yardımlar Osmangazi Belediyesi tarafından tutulan bir kamyonla Diyarbakır\'ın Çınar ilçesine gönderildi.