1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir çok yapı çökme tehlikesi içinde
Bir çok yapı çökme tehlikesi içinde

Bir çok yapı çökme tehlikesi içinde

Bir çok ilde hızlı yürüyen Kentsel Dönüşüm'ün henüz rayına girmediği Diyarbakır'da eski şehir diye tabir edilen Sur'un yanı sıra Yenişehir ve Bağlar'da da bir çok yapı çökme tehlikesi geçiriyor. Halk için olası facia anlamına gelen yapılara ne zaman müdah

A+A-

Ülke genelinde 10 milyon konutun yıkılmasını kolaylaştıracak olan Kentsel Dönüşüm yasası yürürlüğe girerken bir çok ilde yıkım çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülüyor.

Yasa ,olası bir depremde yaşanacak ciddi can kayıplarını engellemeye yönelik olduğundan geç kalınmış önemli bir düzenleme olarak görünüyor. Bu yönde atılan adımların sonuna kadar arkasında duran hükümet ,oy kaybetmek uğruna dahi olsa Kentsel Dönüşüm'ü hayata geçirmek için çaba sarf edecek gibi görünüyor.

Yasa ile birlikte tespit edilen kaçak yapılar yıkılarak mal sahiplerine enkaz bedeli ödenecekken, TOKİ konutlarından 20 yıl vade ile uygun fiyat ve ödeme koşulları ile konut sahibi olmaları sağlanacak. Onun dışında dayanıksız tapulu binaların yıkımında ise binalar yıkıldıktan sonra arazi üzerindeki tasarruf hakkı bina sahiplerinin olacak. Maddi durumu iyi olan bina sahipleri isterlerse yine kendilerine sağlanacak uzun vadeli uygun ödeme koşullu krediler ile arsalarına bina inşa edebilecekken, isterlerse de müteahhitler ile anlaşıp bina yaptırabilecek veya satabilecek.
 
BELEDİYELERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR
Dönüşümde belediyelere de büyük görevler düşüyor. Belediyeler dayanıksız konutların yer aldığı bölgeleri tespit ederek, buralara proje geliştirip, ona göre imar arttırabilecek. Binaların tek tek dönüşmesi yerine belli alanlar içerisinde hazırlanan projeler çerçevesinde toplu bir şekilde dönüşmesi hem ev sahiplerinin yararına olacakken, hem de sosyal alanları bol nitelikli konutların yapılmasına imkan sağlayacak.

Bundan önce yıkılması gereken ancak mülk sahipleri tarafından çoğunluk oluşamadığı için yıkılamayan veya her hangi bir tasarrufta bulunulamayan konutların bu sorunu da kökten çözülmüş olacak.
 
DİYARBAKIR'DA BİR ÇOK BİNA ÇÖKMEK ÜZERE

Ne var ki Kentsel Dönüşüm'ün en hızlı bir şekilde uygulanması gereken yerlerin başında gelen Diyarbakır'da çalışmaların ağır şekilde yürütülmesi nedeniyle bir çok yapı çökme tehlikesi geçiriyor. eski şehir diye tabir edilen Sur'un yanı sıra Yenişehir ve Bağlar'da da bir çok yapı çökme tehlikesi geçiriyor. Halk için olası facia anlamına gelen yapılara ne zaman müdahale edileceğinin bilinmemesi vatandaşları tedirgin ediyor. Uzmanların yaptığı tüm uyarılara ve basında yer alan haberlere rağmen Kentsel Dönüşüm'ün henüz rayına oturmadığı kentte özellikle kışın gelmesiyle beraber faciaların yaşanması beklentisi var.