1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir bina çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldı
Bir bina çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldı

Bir bina çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldı

Diyarbakır'da bir bina, kolonların patlaması sonucu çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldı.

A+A-

Edinilen bilgiye göre olay, Kayapınar ilçesinde meydana geldi. 7 katlı Çağdaş-1 Apartmanının kolonları henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı patladı.

Bina sakinleri panik içerisinde kendilerini dışarıya attı. Vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Binanın yıkılacağını düşünen sakinler gözyaşlarına boğulurken, Kayapınar Belediyesi'ne bağlı ekipler ise binada incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kayapınar Belediyesi Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, saat 15.00'da belediyelerine bir ihbar geldiğini söyledi. Şikayet üzerine öncelikle İmar Müdürlüğüne bağlı teknik elemanlar tarafından bir inceleme yapıldığını belirten Avcı, yapılan incelemedeki ilk bulgulara dayanarak İnşaat Mühendisleri Odası, İmar Şehircilik Müdürlüğü ve üniversite mühendislik fakültesindeki uzman bir ekibin katılımıyla ön inceleme yapıldığını kaydetti.

Avcı, "Yapılan ön incelemedeki ortak karar binanın dört tarafındaki balkonları tutan kolonlarda çatlaklıkların olduğu. Yapının bütünselliği açısından bunun ilk etapta risk yaratacağı geçici olarak iskana kapatılmasına, tahliyesine karar verdik. Yarından sonra binanın muhtelif yerlerinden, kolonlarından alacağımız beton numunelerinde üniversite laboratuvarında yapacağımız inceleme sonuçlarına göre kesin karar vermeyi düşünüyoruz. Tedbiren belediyemiz tarafından balkonların etrafına demir profillerle geçici bir güçlendirme yapacağız. Bina yönetimiyle yaptığımız görüşmeler ışığında zannediyorum üç gün içerisinde analiz sonuçları çıkacak. Sonuçlara göre kesin yol haritamızı belirleyeceğiz. Binanın tahliyesinde, tahliye süresince iskan konusunda ihtiyacı olan aileler belediyemiz tarafından uygun yerlere yerleştirilerek mağdur edilmemeleri konusunda da her türlü katkıyı sunacağız. Bina zemin artı 7 katlıdır. Toplam 28 daireden oluşmaktadır. Yaklaşık 300-350 civarında insan yaşamaktadır. Burada öncelik can güvenliğidir. İnsanların yaşamları yüzde bir ihtimalde olsa, en olumsuz koşulu düşünerek bu nedenle binanın tahliye edilmesine karar verdik" dedi.

Polis, binanın bulunduğu bölgeyi şerit çekerek trafiğe kapattı.

HABERE YORUM KAT